Ekonomické dopady koronakrize pociťují i domácí hospice, péče s rouškou je také složitější
Slouží v první linii a říkají: Je to náročné, ale jsme šťastní, že tuhle práci děláme. Řeč je o lékařích a zdravotních sestrách domácích hospiců. O pacienty na konci života se v jejich domácím prostředí starají i týmy zdravotníků Domácího hospice Jordán v Táboře.
Zvýšená preventivní opatření kvůli koronaviru platí i pro všech jeho 34 zaměstnanců. Kdo může, pracuje ze svého domova, porady se odehrávají přes internetový komunikační nástroj Skype.
Jinak je to u zdravotníků, kteří nadále navštěvují pacienty v jejich domovech. „Ta naše péče není možná distančně, na telefon, my musíme vyšetřit, cévkovat, zavést katetry, dovézt přístroje a kompenzační pomůcky. To bez lidského kontaktu nejde,“ připomíná lékařka Helena Staňková.
Velkou změnu v komunikaci s pacientem ale přinesly ochranné roušky na obličeji. „Obličej, ty emoce, to je velký komunikační nástroj. Pokud mi koukají jenom oči a ten pacient leckdy nevnímá smysl slov, už je v deliriu, v terminálním stádiu před koncem života, tak to, že nevidí moje ústa, považuji za handicap,“ říká lékařka.
Čtěte také
Bez roušek to ale v současnosti nejde. Po počátečním nedostatku jich teď hospic má, hlavně díky veřejnosti, dostatek. Začínají ale scházet peníze.
I domácí hospic pociťuje podle ředitelky Marie Sovadinové ekonomické dopady koronakrize. „Přišli jsme o možnost konat benefiční akce, a to v součtu třeba loňského roku byl jeden milion v příjmu pro hospic. My už teď víme, že jsme přišli o 150 až 200 tisíc na beneficích,“ uvádí.
Hospic teď musel utlumit nebo zavřít i další služby, jako je třeba půjčovna kompenzačních pomůcek nebo dobročinný obchod, zároveň ale stále musí platit nájmy, mzdy, zdravotní a sociální pojištění. Základní poslání, pomáhat lidem na konci jejich života, se ale daří plnit dál.
Související
-
Kvůli epidemii koronaviru musel táborský domácí hospic zastavit příjem nových pacientů
Koronavirová epidemie a s ní spojená opatření zasáhla i sektor domácí hospicové péče. Týmy zdravotníků se ale nadále starají o stávající klienty v jejich domácím prostředí.
-
Maximálně čtyři hosté a roušky jako módní doplněk. Tak teď musí vypadat svatby
V Česku se zase začaly konat svatby přerušené pandemií koronaviru. Někteří snoubenci si svůj vysněný termín nechtěli nechat ujít, i když to stále znamená významná omezení.
-
Počet nahlášených případů domácího násilí se v době pandemie výrazně zvýšil
Více fyzického násilí a psychického teroru. I to s sebou přináší nouzový stav kvůli koronaviru. Pracovníci českobudějovické charity zaznamenali v březnu desítky případů.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Povodňových stavů v Česku ráno dál ubylo, velká voda se přesunuje na dolní toky
-
Míková: Zasáhla nás kombinace povodní 1997 a 2002. Tři stoleté vody za 30 let je nebezpečný signál
-
Zlínský kraj: region prodchnutý podnikatelským duchem, folklórem a sousedskou pospolitostí
-
Povodně zmobilizovaly stovky obyvatel polské Nisy. V noci s hasiči a vojáky opravovali hráz