Eduard Bass: Fanynka. Rozpustilý příběh o dívce, která se sice chce usadit, ale nějak neumí být věrná
Mladá, všechny radosti života milující slečna Fanynka se seznámí s hodným, leč poněkud obřadným a příliš intelektuálně zaměřeným budoucím právníkem. A on, finančně zajištěný naivka, si myslí, že z ní „doporučenou četbou“ vychová tu nejlepší ženu pod sluncem.
Povídka Fanynka, kterou napsal Eduard Bass, nabízí úsměvný příběh o zamilovávání se, jež je „každému mladému člověku třeba jako chlupatému psu letní koupel a stříž“. Hlavní hrdina se totiž ráda zamilovává a zase odmilovává.
Text vyšel tiskem poprvé v roce 1917 v knížce Fanynka a jiné humoresky. Rozhlasovou podobu dostal příběh ze staré Prahy v roce 2006. V režii Olgy Šubrtové ho načetli Martin Hruška, Petra Hobzová, Martin Kubačák a Ctirad Götz.
Eduard Bass
Narodil se 1. ledna 1888 jako Eduard Schmidt. V rodinné firmě se vyučil kartáčnictví, coby její obchodní zástupce pak cestoval po Evropě. Více než otcův obchod ho však zajímaly kabarety, šantány a hospody se svojí svébytnou poetikou.
Po návratu domů nepřevzal rodinný podnik, který o pár let později stejně zkrachoval, ale raději uzavřel smlouvu s pražským kabaretním souborem Establissement Schoebl v ulici Na Poříčí. Od roku 1910 začal vystupovat sólově jako herec, zpěvák, textař, autor i režisér skečů.
Podle svého hlubokého hlasu přijal pseudonym Bass, aby se odlišil od zakladatele českého kabaretu Františka L. Šmída. Působil v Lucerně i v legendární Červené sedmě nebo v kabaretu Rokoko.
Dlouhá léta byl šéfredaktorem v Lidových novinách a ve Světozoru. Autorovým prvním zásadním dílem je humorný příběh pro mládež Klapzubova jedenáctka z roku 1922. V roce 1941 musel Eduard Bass vzhledem k okupaci opustit Lidové noviny, a tím pádem i novinařinu. Tehdy se věnoval pouze spisovatelské činnosti, jeho vrcholným dílem je román Cirkus Humberto. Zemřel 2. října 1946, bylo mu 58 let.
Související
-
Královny nemají nohy. Napínavé a vtipné vyprávění ze života šlechtice čte František Filipovský
Romantický příběh o dobrodružném osudu rytíře Petra Kukaně z Kukaně zasazený do rudolfinské Prahy a renesanční Itálie. To je román Vladimíra Neffa Královny nemají nohy.
-
Lokální Baron Prášil. Tak tituluje Sandra Pogodová svého tatínka, s nímž napsala už druhou knihu
Buďte v pogodě! Tento pozdrav není chybný, ani nepromlouvá k jižním či východním národům. Je to název knížky, kterou napsala herečka Sandra Pogodová s Richardem Pogodou.
-
Bagristovi museli koupit flašku rumu, aby zbořil kapli. Příběhy vsí u Temelína inspirovaly Rybí krev
Po staletí tu stály vesnice. Musely ale ustoupit stavbě Jaderné elektrárny Temelín a Hněvkovické nádrže. Do těchto míst a doby zasadil Jiří Hájíček svůj nejslavnější román.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka