Královny nemají nohy. Napínavé a vtipné vyprávění ze života mladého šlechtice čte František Filipovský
Romantický příběh o dobrodružných zážitcích rytíře Petra Kukaně z Kukaně zasazený do rudolfinské Prahy a renesanční Itálie. To je román Vladimíra Neffa Královny nemají nohy.
„Oč snazší je přivést na svět dítě, než sestrojit kámen mudrců,“ konstatuje krátce po narození svého syna Petra pan Janek Kukaň z Kukaně, alchymista na dvoře císaře Rudolfa II. Ale přimět malého chlapce k tomu, aby s láskou a vášní šel ve stopách svého otce, se také ukáže být nelehkým úkolem.
„Když Petrovi bylo šest let, dožádal se pan Janek pomoci jeho dětských rukou pro sbírání kapek rosy z lístků tajemné rostliny zvané alchemilla neboli kontryhel, prostonárodní husí nožka. Pro šestiletého chlapce to bylo krušné, ještě rozespalý lézt za časného rána po čtyřech po zahradě v mokré trávě a kapku po kapce střásat do pohárku pitomou alchymistickou rosu.“
Už odmalička Petr nenáviděl otcovu dílnu páchnoucí čpavkem a vystydlým kouřem, byla ponurá, tmavá a smrděla vskutku ohavně. Vyrostl z něj nikoli pošetilý alchymista, ale mladý a krásný muž ducha svobodného a hrdého, jemuž hned tak někdo něco nenakuká. Ani doma, ani ve světě.
Román Královny nemají nohy vyšel poprvé v roce 1973. O dva roky později na něj navázala druhá část příběhu s názvem Prsten Borgiů a v roce 1980 vyšla závěrečná část trilogie Krásná čarodějka. Už při prvním vydání se tenhle romantický, dobrodružný a také vtipný příběh čtenářům líbil.
Vladimír Neff (1909-1983)
Prozaik, dramatik, scénárista a překladatel pocházel ze známé pražské obchodnické rodiny. Studoval na reálném gymnáziu a na obchodní akademii v Praze, později na vyšší obchodní škole v Ženevě. V roce 1930 po ukončení studií nastoupil do otcovy prodejny galanterního a kuchyňského zboží.
O pět let později už se ale začal živit slovem, nastoupil jako redaktor a cizojazyčný lektor do nakladatelství Melantrich. Od roku 1939 byl spisovatelem z povolání. Jeho nejznámějším dílem je historická pentalogie Sňatky z rozumu, Císařské fialky, Zlá krev, Veselá vdova a Královský vozataj.
Jeho manželkou byla herečka Osvobozeného divadla a autorka divadelních her Vlasta Petrovičová. Jejich synem je spisovatel science fiction a novinář Ondřej Neff. Vnuk David Neff je fotograf.
Související
-
Prostou povídku z dob, kdy se běžně cestovalo lodí po Vltavě, čtou Daniela Kolářová a Otakar Brousek
Na plavbu po Vltavě, z jihu Čech až do Prahy, se vydává obchodník Seifert a jeho dvě dcery. To je výchozí situace Prosté povídky, kterou napsala Milada Součková.
-
Babička Boženy Němcové je jako povinná četba na druhém stupni úplně nevhodná, říká knihovnice
Před 200 lety, 4. února 1820, se narodila spisovatelka Božena Němcová. Její nejslavnější román Babička je ale dnes poměrně rozporuplnou položkou v seznamech povinné četby.
-
Okrouhlý bok a ňadra dmoucí… Jak se během staletí měnila móda
Citace z pohádky českého génia Járy da Cimrmana otevírá pořad, ve kterém nás odbornice na historickou módu Kateřina Cichrová provede hned několika staletími a styly.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.