Dvě místa na silnicích v Jihočeském kraji se dostala do desítky nejnebezpečnějších v Česku

11. červen 2020 16:02

Statistiky policie i pojišťoven a Centra dopravního výzkumu ukazují, na kterých místech častěji dochází k nehodám. Údaje pravidelně monitoruje například pojišťovna Allianz, která vydává takzvanou automapu s nebezpečnými úseky.

V první desítce nejnebezpečnějších míst na silnicích v Česku jsou hned dvě z jižních Čech. Riziková je křižovatka na silnici I/22 v okrese Strakonice, severně od obce Horní Poříčí. Loni tam došlo ke dvěma nehodám, obě byly vážné a skončily jedním úmrtím a jedním těžkým zraněním.

Jako desáté nové nejrizikovější místo v České republice označila Allianz Automapa úsek na náměstí 5. května v Lomnici nad Lužnicí. Nedaleko městského úřadu se staly v minulém roce také dvě vážné nehody, dva lidé se tam těžce zranili.

Bezpečím na silnicích se zabývá i Generali Česká pojišťovna, která ve spolupráci s Centrem dopravního výzkumu vydává takzvaný SRNA index. Srovnává v něm počet nehod se zvěří zanesených v policejních statistikách, výši škod na majetku, zdraví i životech. To vše dává do souvislosti s rozsahem silniční sítě v krajích a okresech, takže je možné jednotlivá místa srovnávat a označit ta nebezpečná.

Čtěte také

Bohužel v Jihočeském a Plzeňském kraji policisté nevedou statistiky na rozdíl od kolegů v ostatních regionech. Na SRNA index se tak jihočeští řidiči příliš spoléhat nemohou. Například v sousedním kraji Vysočina evidovali policisté loni téměř tři a půl tisíce srážek se zvěří. V jihočeských statistikách je jich jenom 17, a to zřejmě neodpovídá realitě.

Každopádně i v Jihočeském kraji platí, že by řidiči měli být obezřetní, riziko srážky se srnčí zvěří totiž stoupá od dubna do října. V zimě zase častěji hrozí srážka s divokým prasetem.

Statistiky pojišťoven pracují s daty za uplynulý kalendářní rok, novější údaje má policie. Za prvních pět měsíců letošního roku řešili jihočeští policisté méně dopravních nehod než za stejné období loňského roku. Od ledna do května vyjížděli k 1528 nehodám, což je o 77 případů méně než před rokem.

O polovinu poklesl počet lidí, kteří při nehodách na jihu Čech v prvních pěti měsících roku zemřeli, z loňských čtrnácti na letošních sedm. Víc řidičů ale přistihli policisté za volantem pod vlivem alkoholu, zatímco loni to bylo 135 případů, letos jejich počet stoupl o 14.

Spustit audio

Související