Domy jako z Lega, hustý déšť, stále světlo. Naše reportérka přistála na Špicberkách

4. červenec 2016

Více než tři tisíce kilometrů od domova, v oblasti severního pólu už je reportérka Českého rozhlasu České Budějovice Romana Lehmannová. Vydala se do Arktidy za expedicí jihočeských vědců.

Romana Lehmannová přiletěla na souostroví Špicberky v noci z neděle na pondělí. „Těšila jsem se, že uvidím krásné hory a ledovce, ale byla hustá mlha a silný déšť. Vědci, kteří pro mě přijeli, říkali, že tohle dlouho nepamatují ani místní. Vypadá to jako náš hodně deštivý listopad, ale protože je tu jenom otevřený prostor, žádné stromy, člověk mnohem dříve prochladne,“ popisuje.

Její cesta z jižních Čech nejprve vedla do Vídně. Odtud Romana Lehmannová letěla do dánské Kodaně, kde přestoupila na další letadlo do Osla. Tam již nasedla do letadla mířícího na Špicberky do městečka Longyearbyen. I když se jedná o malé, asi dvoutisícové město, je zde přístav pro turisty a nákladní lodě i letiště.

První, na co si musela reportérka zvykat, bylo plné denní světlo i uprostřed noci. „Tady je světlo pořád, takže se člověk těžko orientuje a má problém si uvědomit, jestli je den nebo noc. Tělo reaguje úplně jinak a pár hodin po příletu jsem z toho docela zmatená,“ popisuje.

Překvapilo ji také samotné letiště. „Není to jako velká evropská letiště, na která jsme zvyklí a kde je všechno organizované. Tady vás vyloží z letadla přímo na přistávací plochu a běžíte sami k hale. Tam je na jedné straně pás na zavazadla se sochou ledního medvěde uprostřed a hned vedle už se zase lidé odbavují. Celé je to tedy velké asi jako hřiště na volejbal,“ vysvětluje.

Venku si hned člověk všimne varovných cedulí Pozor medvěd. Na Špicberkách nerostou žádné stromy a také městečko vypadá úplně jinak než u nás. „Vlastně to ani jako město nevypadá, všude jsou velké přepravní kontejnery a domy jsou úplně jiné – jako když někdo postaví domky z lega,“ dodává Romana Lehmannová.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, projektový manažer ČRo

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.