Na Špicberkách je místní ten, kdo má čtvery lyže. To už splňuje i Češka Tereza Švecová

9. červenec 2016

Už tři Češi se rozhodli žít v místě věčně zmrzlé půdy, ledovců a severního oceánu. Bydlí v arktickém městě Longyearbyen v centrální části Špicberků. V městečku, kde je půl roku tma a půl roku světlo, se za místního považuje každý, kdo doma čtvery lyže.

Tereza Švecová žije na Špicberkách už rok. „Poprvé jsem tu byla v zimě 2014 na zimní expedici a zamilovala jsem se tady do toho, tak jsme se sem nakonec odstěhovala. Už tu mám čtyři páry lyží, což znamená, že jsem tu doma,“ vypráví.

Kromě lyží se ale v Arktidě hodí i jízdní kolo. To si nechala Tereza Švecová poslat z Čech. Připlulo nákladní lodí zabalené v papírové krabici. „Koukám, že u kola jsou ještě nějaké lahvičky. Nevím, na co jsou, ale vím, pro koho jsou. To se tak dělá, že když si někdo nechává něco poslat, tak se přibalí i něco pro někoho dalšího,“ vysvětluje.

V zimě jezdí Tereza Švecová po souostroví na skútru, ale v létě jsou silnice holé, takže potřebuje právě kolo.

Na Špicberkách je během zimního období stále tma, slunce vůbec nevychází. Podle Terezy Švecové se to ale dá zvládnout. „Když má člověk práci, tak se soustředí jenom na to, co je třeba udělat, a tu tmu nevnímá,“ říká Česka, která pracuje jako průvodkyně.

Kromě ní žijí v městečku Longyearbyen nastálo ještě dva Češi. Zůstávají zde přes arktické léto i arktickou zimu.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.