Uklízet a vařit musí studenti i uznávaní vědci. Na výzkumné stanici panuje režim
Mají budíček, společné jídlo i večerku. Režim jako na dětském táboře dodržují vědci z Centra polární ekologie Jihočeské univerzity na souostroví Špicberky v Arktidě. V terénní výzkumné stanici uprostřed divočiny, v místech, kam čas od času zavítá i lední medvěd, je to totiž nutné.
Ve stanici v zátoce Petuniabukta není ani elektřina. Přesto si tu vědci dokázali zařídit originální ledničku. „Je to sud zakopaný co nejhlouběji do země, aby byl u permafrostu neboli věčně zmrzlé půdy. Uvnitř jsou asi čtyři stupně Celsia,“ popisuje Martin Lulák, šéf letní expedice Centra polární ekologie.
Ze země kouká jenom víko sudu. Lednička odolává i ledním medvědům, kteří se arktickou divočinou potulují. „Medvěd párkrát chodil okolo, zkoušel se do toho dostat, ale nikdy se mu to nepovedlo,“ dodává Martin Lulák. I na cestu k ledničce, která je za kamenným přesypem, se tak vědci pro jistotu vždy vydávají s puškou.
Účastníci expedice se střídají ve službách na vaření a úklid. Oboje si vyzkoušela i studentka ornitologie Tereza Hromádková. „Tady je hodně výjimečné, že se někomu povede udělat nerozvařené jídlo nebo rýži, která nelepí,“ přiznává s úsměvem.
Asi nejtěžší je podle ní připravovat těstoviny pro dvacet lidí ve velkém hrnci. „Stane se z toho taková hmota, která se vykrajuje, už to ani nejsou těstoviny. Člověk je ale rád, že mu tu někdo něco k jídlu připraví. A když si všichni vyzkouší, že vaření tady není jednoduché, jsou tolerantní,“ dodává.
Během pobytu na terénní výzkumné stanici v zátoce Petuniabukta v arktické divočině je také nutné přísně třídit odpad. Vše se navíc lisuje, aby to zabralo co nejméně místa. Odpad pak vědci odvezou do městečka Longyearbyen, kde mají druhou výzkumnou stanici.
Související
-
Sprcha v arktické divočině? Musí stačit trubka, z níž teče voda z ledovce
V arktické tundře, daleko od civilizace, bez vody a elektřiny mají terénní stanici vědci Centra polární ekologie Jihočeské univerzity. Život tu není snadný.
-
Co se musí člověk naučit v Arktidě jako první? Vyhýbat se medvědům a střílet
Jsou vyhladovělí a neskutečně rychlí. Lední medvědi, kteří nestihli odplout na krách za tuleni, jsou v létě v Arktidě extrémně nebezpeční. Na to musí myslet i reportérka.
-
Donutí kolegy, aby se zuli, a vyčistí jim boty. I tak vypadá práce studentů, kteří jsou v Arktidě
Odletěli tři tisíce kilometrů daleko, aby zjistili, jak funguje příroda v Arktidě a jak může ovlivnit i nás Evropany. Studenti Jihočeské univerzity jsou teď na Špicberkách.
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.