Domluvte si signál, radí psycholožka párům, které se hádají. Po pauze je ale třeba se k problému vrátit

12. říjen 2023

Konflikt ve vztahu je normální. Dohaduje se skoro každý pár a fakt, že se někteří nehádají, ještě nemusí znamenat, že jsou šťastnější. Podle Elišky Kodyšové, psycholožky a ředitelky Společnosti pro zdravé rodičovství Aperio, je ale v partnerství třeba naučit se řešit konflikty zdravě. To pomůže nejen vybruslit z hádek, ale také překonat krizová období. Existují na to i osvědčené metody.

Jednou z nesmírně užitečných a přitom docela jednoduchých metod je podle ní zastavit se ve chvíli, kdy se konflikt rozjíždí. „Je ale potřeba, aby na tom byli oba domluvení. Jako když hrajeme volejbal – když se nám nedaří a něco se nám nelíbí, neodejdeme z hřiště nebo nezačneme druhému hráči vyčítat, jak je hrozný, ale dáme si time out a hledáme způsob, jak ve hře pokračovat lépe,“ říká.

V životě páru to znamená najít způsob, jak vychladnout, jak se uklidnit. Hodí se k tomu domluvené signály. „V kurzech pro páry lidem doporučujeme, aby si domluvili, jak budou takové pauze říkat – time out, přestávka, nějak jinak… Ve chvíli, kdy se uklidní, je ale potřeba se vrátit do hry,“ připodobňuje znovu ke sportu Eliška Kodyšová.

Radí říct si navzájem i to, kolik času potřebujeme na uklidnění. „Ve chvíli, kdy ten čas uběhne, je opravdu potřeba se ke konverzaci vrátit. Abychom si neřekli: Ále, taková blbost, to už ani nemá cenu se k tomu vracet... Ono to cenu má, protože tím dáváme druhému najevo, že nám záleží na tom, abychom mu minimálně řekli, že podle nás už nemá cenu se o tom dál dohadovat, a dozvěděli se, jestli to on cítí stejně,“ dodává psycholožka.

Čtěte také

Dále doporučuje počítat se stresem. „Je dobré si uvědomit, jak stres, který zažíváme, na náš vztah a komunikaci v něm působí. Jako rodiče a dospělí lidé vůbec se dostáváme do stresových situací relativně často. Jsme-li ve stresu ve chvíli, kdy máme s druhým řešit nějaký problém, pak stres může i velmi dobře míněný pokus o konstruktivní debatu odrovnat,“ upozorňuje.

Jako lektorka kurzů pro páry Eliška Kodyšová učí všimnout si, jak se ve stresu k partnerovi chováme, a pěstovat techniky, které nás stresu dokáží zbavit. „Anebo alespoň říct tomu druhému, že teď jsem ve stresu, nejsem připravený na konverzaci a potřebuju nějaký čas na to, abych vychladl,“ doplňuje.

Součástí práce na spokojeném vztahu je tedy i odpočinek a společné trávení volného času. V něm pak hledání nových, nevyzkoušených možností nebo seznámení se s aktivitami, které obvykle dělá jenom jeden z nás. Nejen, že se mohou ukázat jako zajímavé, ale také můžeme o světě svého partnera něco nového pochopit.

Celý rozhovor s psycholožkou a lektorkou kurzů pro páry Eliškou Kodyšovou si poslechněte online.

Spustit audio

Související