Místo odstraňování slabin se radši zaměřte na své silné stránky a rozvíjejte je, radí psycholog

29. září 2023

Psychologie pro každý den aneb Co nás ve škole nenaučili. To je název knížky Jana Urbana, psychologa, lektora osobního rozvoje a také pedagoga Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Jak uspět v práci i v životě, radí v osmi kapitolách. Za základ považuje sebepoznání. Úspěšní jsou podle něj obvykle ti z nás, kteří dobře rozpoznali své silné stránky a umějí je využít. Ale jak se to dělá?

„Někdy je nešťastné, že se lidé snaží vyniknout v určité oblasti a bohužel je to oblast, pro kterou nemají úplně nejlepší nadání. Vždy je výhodnější, když se snažíme zjistit, co jsou naše silné stránky a naše určitá výhoda. Každý člověk má něco, na čem může svou životní a profesní strategii stavět,“ říká Jan Urban.

Nad svými silnými stránkami podle něj pochopitelně můžeme přemýšlet sami, ale někdy nám více pomůže, když se zeptáme ostatních. „Jiní lidé mohou naše silné stránky vidět lépe, ostřeji než my sami. Velmi jednoduchý a účinný postup tedy spočívá v tom, že se prostě lidí kolem sebe z různých oblastí života ptáme, v čem vidí naše silné stránky. Z toho bychom si měli vytvořit představu, jakýsi souhrn, na to se dále zaměřit,“ vysvětluje.

„Já si myslím, že v životě je efektivnější zaměřit se své silné stránky, dále je rozvíjet a především uplatňovat než se snažit zlepšovat to slabší. Odstraňování některých slabin samozřejmě může být také důležité, ale většinou má větší smysl vědět, v čem jsme silní, a s tím pracovat. Je to lepší než se se celý život snažit odstranit určité slabiny a nakonec zjistit, že se nám to úplně nepodařilo,“ dodává Jan Urban.

Čtěte také

A máme se ke svým slabinám přiznávat? „Samozřejmě v některých situacích to vhodné není. Například na přijímacím pohovoru, kde se tradičně klade otázka: Jaké jsou vaše silné a slabé stránky? V této situaci bych doporučil na druhou otázku odpovědět tak, aby z toho vyplynulo, že vlastně máme několik dalších zajímavých silných stránek,“ říká psycholog.

Na přijímacím pohovoru tedy podle něj můžeme třeba říci, že naší slabinou je to, že se příliš snažíme, aby naše práce byla dokonalá. „Můžeme říct, že kvůli tomu trochu narážíme na své okolí a spolupracovníky, ale zároveň dodat, že máme současně velmi dobré komunikační a přesvědčovací schopnosti, a tudíž se nám tyto problémy ve vztahu k ostatním daří řešit. Tím vlastně druhou stranu přesvědčíme, že máme dvě další silné stránky – jsme důslední a zodpovědní a také máme velmi dobré komunikační schopnosti,“ radí.

Celý rozhovor s psychologem Janem Urbanem mimo jiné o tom, co nám pomáhá a co brání v úspěchu, jak dělat správná rozhodnutí nebo jak poznat lidi, kteří se nás snaží ošálit, si poslechněte online.

Spustit audio

Související