Co je potřeba k fenomenálnímu úspěchu ve sportu? Síla buňky, stav mysli a ještě něco, odpovídá Marian Jelínek

28. červen 2023

Marian Jelínek je hokejový, ale i mentální trenér. Svého času vedl českobudějovický Motor, má zlato s národním týmem z mistrovství světa 2005, dvakrát získal mistrovský titul se Spartou, Prezidentský pohár s Plzní. Jako osobní trenér se věnoval Jaromíru Jágrovi a coby mentální kouč spolupracoval s tenistkou Karolínou Plíškovou.

Má dva doktorské tituly, učí sportovní psychologii na univerzitě, připravuje vlastní internetový pořad a píše knížky. Aktuálně vydal u nakladatelství Grada společně s Ivetou Fárovou a Pavlínou Hlučkovou publikaci Zdravé hranice úspěchu.

Co podle něj dělí sportovní hvězdy od ostatních tisícovek skvělých sportovců? „Těch proměnných je celá řada. Určitě to je fyzická složka, já tomu říkám síla buňky. To jsou parametry kondiční, technické, vnitrosvalová koordinace a plno dalších. Pak je to stav mysli, to znamená nastavení, jaké myšlenky mi vstupují do hlavy. Jestli to je: Jéžišmarjá, nedáš gól, co ti řekne trenér…, nebo jestli jsou to myšlenky pozitivní, případně žádné,“ odpovídá Marian Jelínek.

Právě to rozhoduje o tom, jestli dá hráč v devadesáté minutě gól z penalty. „Obzvlášť za stavu 0:0, potom mentální odolnost hraje extrémní roli, v tu chvíli možná devadesát procent. Jiné je to za stavu 5:2, pak na těch myšlenkách zase tolik nezáleží,“ říká Marian Jelínek.

Čtěte také

Upozorňuje ale ještě na třetí aspekt, o kterém se tolik nemluví a který nebývá oficiálně uznáván. „To je oblast jakési metafyzické, chcete-li nefyziologické energie, a to je věc zahalená tajemstvím. Jsou to určité energie v nás a kolem nás, které vnímáme mimosmyslově, které využíváme, ale ještě s nimi neumíme pracovat, neumíme je uchopit, věda je ještě neodhalila. Takže dejme tomu, že je důležitá i pokora před něčím, co nás přesahuje,“ vysvětluje.

Kromě těchto tří aspektů vstupuje do hry také talent, fyzická příprava, dovednosti, taktické myšlení nebo sportovní inteligence. Ta nesouvisí s klasickou inteligencí, jak ji známe. Špičkový sportovec je pohotový, nápaditý, tvořivý. „Možná jde o sportovní intuici. Ale co to je, dá se to trénovat? Ona nějak vznikla, nenarodili jsme se s ní. To jsou krásné otázky, které nás vedou až k zamyšlení nad tím, co je to duše a vědomí. A od jejich stavu se podle mého přesvědčení odvíjí i výkon,“ komentuje sportovní psycholog.

Marian Jelínek mluví o takzvané ZOF – zóně optimálního fungování. „Každý máme tu svou. Máme nastavení svého subjektivního světa, kdy podáváme nejlepší výkon. Astrologové hovoří o energetických oknech – Teď! Teď to bude to nejlepší... Ale když tomu zase příliš věříte a to okno nepřijde, tak co potom? Zkrátka, zatím o tom víme příliš málo, abychom mohli říct: Jo, já to umím!“

Celý rozhovor o zdravých hranicích úspěchu s trenérem a mentálním koučem Marianem Jelínkem si poslechněte online.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.