Domácí oltář pro tajemné obřady? Překvapivé nálezy odkryli archeologové na stavbě dálnice

21. listopad 2022

Mezi lidmi panuje představa, že co je staré, to leží hluboko pod povrchem Země. Pokud se ale archeologové pohybují v místech, kde od doby pravěké už nebylo nic jiného nežli pole, nebo pokud se nejedná o údolí, kam by se postupně usazovaly půdní splachy, může se stát, že tisíce let stará pohřebiště nebo sídliště nacházejí hned pod ornicí.

„Nám skutečně stačí odkrýt ornici, pod ní je většinou přirozený terén, to znamená geologické podloží, a v něm zachované zbytky různých objektů, ať už jsou to zahloubené jámy, zdi, hroby nebo další objekty, které nám ukazují, že v těch místech lidé sídlili, pohřbívali i vykonávali jiné aktivity,“ vysvětluje archeolog Ondřej Chvojka z Jihočeského muzea v Českých Budějovicích.

Archeolog Ondřej Chvojka

Archeology při průzkumu podle jeho slov zajímá vše, co se týká člověka. „Archeolog zkoumá komplet lidskou populaci, lidské dějiny a osudy, ať už v pravěku, středověku, novověku. Zajímá nás vše, co po lidech zůstalo – sídliště, hroby, ale i zaniklé cesty, výrobní nebo těžební areály. Zkoumají se lidské aktivity, které po sobě zanechaly jen nepatrné stopy, a je občas oříšek interpretovat, co to všechno je, když máte pár střípků. Někdy to bývá složité,“ popisuje.

Pravěká sídliště, několik hrobů i zaniklé úvozové cesty objevili jihočeští archeologové na trase budované části dálnice D4. Nálezů je zatím v okolí Čimelic překvapivě mnoho. „Našli jsme tři velká sídliště nedaleko Mirotic. Všechna jsou velmi zajímavá, bohatá a všechna obsahují nesmírně zajímavé nálezy, které nás překvapily,“ potvrzuje Ondřej Chvojka.

Čtěte také

Konkrétně se jedná o fragmenty keramických plastik, které jsou různě profilované, zdobené, některé mají vytažené růžky. „Říkáme jim měsícovité podstavce. Na délku mají 20 až 30 centimetrů, na výšku také 20 centimetrů. Jsou to zvláštní motivy, které připomínají měsíc nebo třeba kravské rohy. Je to něco symbolického,“ vypráví archeolog.

„Domníváme se, že předmět mohl sloužit jako domácí oltář. Říkám to proto, že je to vůbec poprvé, kdy jsme v jižních Čechách takovéto artefakty našli. Přivádí nás to k otázce, co lidé v této krajině vůbec dělali a jestli obyvatelé těchto sídlišť nevykonávali nějaké obřady,“ dodává.

To jsou podle něj ale zatím pouze spekulace. „Jsme ve fázi, kdy to máme vyndané ze země, momentálně se nálezy konzervují, lepí a rekonstruují. Už teď mohu říct, že je to něco mimořádného. Za rok, za dva budeme moudřejší,“ uzavírá Ondřej Chvojka.

Celý rozhovor o cenných nálezech z míst, kde vzniká dálnice, i archeologické práci s Ondřejem Chvojkou si poslechněte online.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.