Nesmí nic projektovat. Lidé mají o práci městského architekta mylné představy, říká René Dlesk, který působí ve Vimperku

22. duben 2025

Největší audioportál na českém internetu

Vimperk | Foto: Shutterstock

Rozhovor s městským architektem Vimperku René Dleskem

Od renesančního zámku až po panelové sídliště. Mnoho historických vrstev architektury najdeme ve Vimperku na Prachaticku. Funkci městského architekta tam už bezmála šest let zastává René Dlesk, který jednou týdně dojíždí z Prahy.

Ohledně práce městského architekta mají lidé podle Reného Dleska často mylné až mýtické představy. Jedním dechem ale dodává, že takový post má smysl i ve městě se zhruba sedmi a půl tisíci obyvateli.

Architekt René Dlesk

„Lidé mají pocit, že už není potřeba zvát další profesionální architekty, protože město vše má pokryté tím jedním, svým. Skutečnost je ale zcela odlišná. Já osobně mám ve Vimperku zakázáno jakýmkoliv způsobem projektovat. Je to kvůli tomu, abych se z pozice hodnotitele a poradce pro městský úřad nedostal do střetu zájmů,“ vysvětluje.

René Dlesk vede vlastní ateliér v Praze a do šumavského města dojíždí obvykle jednou týdně. Svou funkci tam vnímá jako určitý poradní hlas pro vedení samosprávy v rámci stavební kultury. „Vimperk má v tomto ohledu své penzum a tempo problémů. Snažím se radnici co nejlépe poradit, jakým způsobem k nim přistupovat,“ říká.

Za svou výhodu považuje odstup, který má jako člověk žijící v jiném městě. Přiznává ale, že to je u městských architektů běžné. „Je tam potom hlavně ta odborná rovina. Přirovnávám to k jakékoliv jiné odborné profesi. Samozřejmě se to potřebujete naučit a nastudovat si konkrétní situaci. Můžeme si to představit, jako když jdete ke svému praktickému lékaři. Ze začátku vás poznává a pochopitelně s přibývajícím časem se o vás učí víc a víc,“ dodává René Dlesk.

Celý rozhovor s městským architektem Vimperku René Dleskem si poslechněte online.

Mohlo by vás zajímat