Tělo prostitutky vyplavilo Lipno. Detaily případu i dalších vražd teď v knize odkrývá bývalý šéf mordparty
Skoro 30 let Václav Hýsek jako operativec v terénu vyšetřoval vraždy. Vrchní komisař ve výslužbě teď vydal knihu, ve které detailně popisuje tři z jeho pohledu významné případy. Jedna z vražd se odehrála v prostředí prostitutek na Českokrumlovsku u hranic s Rakouskem.
Tělo Slovenky Gabriely S. přezdívané Čert nalezli v roce 2007 na břehu přehrady Lipno náhodní kolemjdoucí. „Byla vizáží hubená, na trase nebyla příliš oblíbená. Moc zákazníků neměla, a pasákům tedy moc nevydělávala. Chovala se nepřístupně, proto jí doporučili, aby odjela zpátky na Slovensko, což neudělala. Takže se vrátila na trasu. No, a potom ji vyplavilo Lipno,“ vypráví bývalý šéf jihočeské mordparty Václav Hýsek.
Vrah detektivům několik let úspěšně unikal. Před soudem stanul až téměř dekádu po hrůzném činu. Klíčová korunní svědkyně, prostitutka a kolegyně Gabriely S., ale na poslední chvíli odvolala svou předchozí výpověď. Vraha s přezdívkou Báno tak soud nakonec zprostil obžaloby.
Pravda vyšla na povrch až nedávno, shodou okolností při psaní zmíněné knihy. „Spoluautor Pavel Pechoušek přišel s nápadem, že bychom mohli korunní svědkyni zkusit znovu oslovit. Ona je v současnosti zase ve výkonu trestu. Původně jsem k tomu byl skeptický, nicméně jsme jí napsali a skutečně odpověděla,“ líčí s údivem major ve výslužbě.
„Do ženské věznice nás za ní nakonec nepustili. Začali jsme si tedy dopisovat a posléze víceméně detailně popsala, jak to všechno bylo, proč to u soudu odvolala. Vše jsme následně přenesli do nové knihy,“ dodává Václav Hýsek.
E55 na přelomu tisíciletí – ráj prostituce
Prostředí kolem silnice E55 u hranic s Rakouskem bylo v 90. letech a na počátku nového tisíciletí rájem prostituce. A s ní byla ve velkém spojená násilná trestná činnost. Vražda Gabriely S. je toho ostatně přímým důkazem.
„V té době ještě pod jižní Čechy patřilo Pelhřimovsko. Takzvaných nightclubů tehdy na tomto území bylo celkem 106. V průměru bylo šest děvčat na jeden podnik. Vezměte si, co to bylo za finance, které utíkaly státu… A to nemluvíme o pouliční a silniční prostituci. Ještě tady také byla bytovka, tedy prostituce v bytech na zavolání. Prostě opravdu nepředstavitelný job pro určitou skupinu lidí,“ odkrývá Václav Hýsek porevoluční podsvětí v jihočeském pohraničí.
Právě prostituce byla dokonce jeho vyšetřovatelským oborem, když na kriminálce začínal. Klientelu byznysu tvořili takřka výhradně sousedé z Rakouska. „Ceny tady pro ně byly příznivé, jak v klubech, tak na silnici. Muž přijel s manželkou, ta šla k holiči a on se za tu dobu nechal tajně obsloužit, kolikrát třeba i na dvou místech,“ dodává.
Co prožívá vyšetřovatel, když ví, že vrah je na svobodě? Celý rozhovor s bývalým kriminalistou Václavem Hýskem si pusťte v přehrávači výše.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.