S člověkem, který chce spáchat sebevraždu, mluvíme lidsky, s tím, kdo drží rukojmí, důrazněji, popisuje policejní vyjednavač
Jiří Kolban vystudoval elektroprůmyslovku v Českých Budějovicích, na vojně se dostal k brigádě rychlého nasazení a záhy nastoupil k zásahové jednotce Policie České republiky, kde slouží dodnes. Od roku 2014 vede tým jihočeských policejních vyjednavačů.
V jižních Čechách působí dvanáct vyjednavačů. Jsou rozeseti po celém kraji, aby dokázali být včas u jednotlivých případů. Těmi nejčastěji bývají pokusy o sebevraždu, ale někdy i zadržování rukojmích a podobně.
Jiří Kolban oceňuje, že jeho lidé vedle své běžné policejní práce zvládají právě i nelehkou roli policejního vyjednavače. Snoubí se v ní adrenalin, empatie a zároveň chladný rozum. A nedá se úplně naučit. Mnoho věcí musí vyjednavač zvládnout citem.
„Člověk si může říkat cokoliv, nacvičovat cokoliv, ale realita může být jiná. Ten, s nímž jednáme, může například zkoprnět, přestane mluvit, přestane se hýbat, přestane reagovat. To je těžká situace,“ líčí zkušenosti z praxe Jiří Kolban.
Na každého platí něco jiného – jinak se vyjednává s ženou, mužem, člověkem mladším, člověkem zkušenějším. „Se sebevrahem se snažíte bavit lidsky. Dotyčný je sklíčený, takže se snažíte být na jeho úrovni, případně pod ní,“ říká Jiří Kolban, „naopak pokud jde o barikádovou situaci, zadržování rukojmích a podobně, je situace vyhrocenější a vyjednavač musí volit jiná slova. Je v některých věcech důraznější.“
Čtěte také
Domluvit se s člověkem v amoku je podle něj rovněž těžší. „Je důležité nechat ho vykřičet. Musí být pod kontrolou, ideální je udržovat oční kontakt, ale je dobré nechat ho vypovídat. On se zklidní, vyjednavač se něco dozví a najde se nějaké řešení,“ vysvětluje specialista.
Ještě složitější je vyjednávání s duševně nemocnými lidmi. „Ti nejednají racionálně, leckdy mají bludy, vidí kolem sebe nebezpečí, které ve skutečnosti neexistuje, ale oni se ho bojí. Případně jim jakési hlasy našeptávají, aby něco udělali, aby někomu ublížili. Nereagují tak, jak by se dalo očekávat,“ potvrzuje Jiří Kolban.
Psychicky narušeného člověka se tedy policisté učí rozpoznat a mít pro zásah proti němu záložní plán. „Nemusí to tak být vždycky, ale často to může končit záchrannou akcí nemocného. Prostě se ho nepodaří přesvědčit. Takže nouzový plán spočívá například v tom, že vyjednavač odpoutá pozornost a kolegové útočníka zajistí,“ uvádí Jiří Kolban.
Celý rozhovor s vedoucím týmu jihočeských policejních vyjednavačů Jiřím Kolbanem si poslechněte online.
Související
-
Nejlepší vyjednavači jsou děti. Vznesou přemrštěný požadavek a dostanou, co chtějí, líčí profesionál
Radim Pařík je profesionálním vyjednavačem. Propaguje postup podle principů FBI. Říká, že kompromis ve vyjednávání je zlo, argumenty nefungují a win-win vlastně neexistuje.
-
Pulp Fiction a Švejk v jednom. To jsou historky z podsvětí, které v práci poznává soudce Petr Kolban
Soudce Petr Kolban mluví o tom, jak blízko někdy může mít ke spáchání zločinu i obyčejný, „slušný“ člověk, o motivech pachatelů. A vypráví i několik neadresných příběhů.
-
Zažíváme i veselé chvíle, třeba když zmizelé dítě najdeme doma ve skříni, říká policejní pátrač
Vrchní komisař Petr Tousecký je pátračem po hledaných a pohřešovaných lidech. Musí být vždy v pohotovosti, a pokud dostane informaci o ztraceném dítěti, začíná pracovat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.