Pozůstatky osídlení z první poloviny 13. století našli archeologové v trase budoucí silnice mezi Budějovicemi a Včelnou
Další dopravní stavba v okolí Českých Budějovic umožnila archeologům z Jihočeského muzea odkrýt nevšední objev. Pod trasou budoucí Jižní tangenty nedaleko obce Včelná našli pozůstatky osídlení z první poloviny 13. století, tedy ještě starší, než je samotné krajské město.
Čerstvý nález podporuje novou hypotézu odborníků, že prvními obyvateli Budějovic po založení v roce 1265 se stali právě i lidé z osad směrem na jih od soutoku řek Malše a Vltavy.
„Stavba odkryla zbytky osídlení nejspíše z první poloviny 13. století, to znamená před založením města České Budějovice. Odpovídají tomu keramické zlomky, které jsme vyzvedli z jednotlivých objektů. Objektů je celkem deset, z toho tři větší sídlištní,“ říká archeoložka Zuzana Thomová z Jihočeského muzea pod železniční tratí mezi Českými Budějovicemi a Včelnou, kde vzniká nová silnice.
Všimnout si, že výkopy skrývají něco zajímavého, je podle ní snadné. „Ty objekty jsou zahloubeny do podloží a mají jinou barvu. Na tomto místě je podloží takové rezavé, písčité a objekty mají úplně černou, tmavou výplň,“ ukazuje.
Archeologové se domnívají, že na místě bylo sídliště, které zaniklo, a jeho obyvatelé odešli do vznikajících Českých Budějovic. „Je to prozatím jen pracovní hypotéza. Historici předpokládají, že obyvatelstvo do Budějovic přišlo z dnešního Bavorska, ale zdá se, že velkou část tvořili lidé, kteří žili kolem toho místa,“ dodává Zuzana Thomová.
Z výkopů vyzvedli archeologové keramiku. „Tady máme například krásný okraj tuhové zásobnice. To byly takové ty velké nádoby, ve kterých se skladovaly věci, které nesměly navlhnout, třeba sůl. U tuhové zásobnice je v keramické hmotě přidaný grafit. To odpovídá první polovině 13. století,“ uvádí Zuzana Thomová.
Stavba Jižní tangenty má skončit v roce 2023. Nová bezmála tříkilometrová silnice spojí hlavní tah na Český Krumlov s dálničním sjezdem u Roudného. S výzkumy budou archeologové pokračovat i v dalších částech této propojky.
Související
-
Archeologické vykopávky ze stavby dálnice D3 vystavuje Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích
Groše z časů Václava IV. i jantarové korálky najdou návštěvníci v Jihočeském muzeu. Výstava s názvem Co přinesla dálnice představuje zajímavosti z výzkumů na trase D3.
-
Archeologové zkoumají v Píseckých horách šest vzácných mohyl, které poničili lesníci
Kvůli těžbě kůrovcového dřeva stále přibývají nové případy poničení cenných archeologických lokalit. Na jedné z nich, u obce Údraž na Písecku, teď pracují odborníci.
-
Archeologové objevili v Sezimově Ústí zbytky kláštera, který v roce 1420 vypálili husité
Jeden z prvních klášterů v naší zemi, který založili dominikáni kolem poloviny 13. století v Sezimově Ústí, zkoumají archeologové. V laboratořích podrobněji určují nálezy.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Stanjura: Rozpočty naší vlády vždy dopadly lépe, než se čekalo. Na vnější šoky jsme reagovali dobře
-
Meta přechází od factcheckingu ke Community Notes. ‚Je to krok zpátky,‘ varuje koordinátor Demagogu
-
Proti Rusku neplatí papír, ale reálné záruky jako zbraně, myslí si zmocněnec pro obnovu Ukrajiny
-
ŽIVĚ: Hokejisté Sparty hostí na svém ledě Mladou Boleslav, Radiožurnál Sport vysílá přímý přenos