Unikátní pokusný dům Samorost stojí v Českých Budějovicích. Má izolace a obklady z podhoubí

28. únor 2025 07:28

Pokusný dům postavený s pomocí podhoubí vznikl v Českých Budějovicích. Je první v Česku a podle autorů výjimečný i ve světovém měřítku. Vědci a inovátoři na něm chtějí vyzkoušet, jak se nový přírodní materiál osvědčí v praxi.

„Tyto dvě kopule jsou architektonicky koncipované jako dva klobouky mladé bedly, které vyrůstají v lese,“ ukazuje Jakub Seifert, předseda spolku Mymo, pokusný dům nazvaný Samorost.

Při jeho stavbě autoři použili podhoubí neboli mycelium houby lesklokorky lesklé. „Naprostá většina toho mycelia je schovaná ve stěnách jako tepelná izolace. Nahrazuje tam polystyren nebo třeba kamennou vatu,“ vysvětluje Jakub Seifert.

Houbový materiál, takzvaný mykokompozit, by sice nevydržel venku za deště a mrholení, ale může jím být obložený vnitřek stavby. „Jsou tu nástěnné akustické panely z mykokompozitu, které tlumí ozvěnu. Každý má trochu jinou texturu, to je způsobené růstem té houby, přirozeně se vytváří tyto struktury,“ popisuje vědec.

Čtěte také

Houbové panely vznikají v podstatě z odpadního materiálu. „Využíváme cokoli, co má celulózu: piliny, slámu, rákosí, odpadní karton ze sádrokartonu. Houba se živí rozkládáním celulózy a mycelium tam tvoří vlastně takové přírodní lepidlo,“ upřesňuje Jakub Seifert.

Nakonec se hotový díl vysuší, houba odumře a zůstanou jen pevná vlákna podhoubí. Princip je ve světě známý skoro dvacet let, ale běžně se ještě nepoužívá. „Není to náš výmysl, ale když se k nám tenhle nápad dostal, řekli jsme si, že tohle je budoucnost,“ komentuje vědec.

Podle českých konstruktérů je světově výjimečné mykokompozitem vybavit celý dům. Samorost se postupně představí v několika českých a moravských městech. Při tom budou vědci z ČVUT zkoumat, jak se houbový materiál chová, když jsou v něm lidé.

autor: Martin Srb
Spustit audio

Související