Dodnes se tam válí cvičné pumy, tanky i celá letadla z druhé světové války, vypráví archeolog zážitky z Finska
Mezinárodního výzkumu ve Finsku se zúčastnil archeolog války z Filozofické fakulty Jihočeské univerzity Tomáš Pancíř. Spolu s kolegy z jiných zemí se vydal po stopách válečných událostí let 1939 až 1945 na území této severské země. Některé okolnosti druhé světové války tam totiž ještě nejsou dobře zmapované.
„Zkoumali jsme německé vojenské základny z období druhé světové války, kdy Němci spolupracovali s Finskem a vybudovali tam rozsáhlou síť vojenských táborů, výcvikových i zajateckých, dále letišť a podobně. Po odchodu ze země veškeré tyto komplexy vypálili,“ líčí Tomáš Pancíř.
Mezinárodní vědecký tým si dal za cíl tyto rozlehlé areály prozkoumat, zaměřit, přenášet do map, a tak přispět k dokumentaci a budoucí ochraně upomínek druhé světové války.
Ta neměla na území Finska jednoznačný průběh. „Na počátku, v letech 1939 až 1940, proběhla známá Zimní válka, v níž Finsko válčilo se Sovětským svazem. Následně kontinuální válka, kdy si Finové uzmuté území brali od Rusů zpátky, i za pomoci německé ofenzivy na východě,“ připomíná archeolog.
„A v závěru druhé světové války, v letech 1944 a 1945, pak došlo k méně známému konfliktu, který se odehrál převážně na území finského regionu Laponsko. Finové se vymanili z německého područí a spolupráce a vytlačili Němce ze země. Podařilo se jim to i díky příměří, které naopak uzavřeli se Sovětským svazem právě za tímto účelem,“ dodává.
K poznání o průběhu válečných událostí přispěli právě i vědci z mezinárodní expedice Luftgau Finland. Jejich cesta začala ve městečku Oulu, následně se pohybovali z místa na místo po vytipovaných lokalitách.
Čtěte také
„Začali jsme na velké vojenské základně Kemi, kde jsme mapovali nejrůznější zákopy, zemljanky, okopy, ale i pozůstatky někdejších hangárů a podobně. Zanášeli jsme je na mapu a vygenerovali model, aby se veřejnost dozvěděla, jak ta místa vypadala,“ popisuje archeolog války.
Tímto způsobem se vědci posouvali Finskem směrem na sever, do řídce osídlených oblastí Laponska až k polárnímu kruhu. „Nejsevernějším dosaženým bodem bylo druhoválečné letiště Kaamanen, kde člověk vidí nejrůznější ponechané automobily, rozstřílené motorky, kamna po Němcích,“ říká Tomáš Pancíř.
„To je nepolíbená krajina, kde ještě leží třeba i betonové cvičné pumy, na kterých Luftwaffe trénovala shoz, těch je tam celý hřbitov, desítky až stovky kusů. Nebo se tam jen tak válel opuštěný německý tank. To už tady nikde není, u nás se po válce kov sbíral, protože byl nedostatkový, i dřevěné stavby si lidé rozebírali na otop. Ale tam, na dalekém severu, se válí i celá letadla. Ty památky tam dodnes leží, jako by je tam někdo nechal včera,“ vypráví.
Celý rozhovor o zajímavém výzkumu archeologa války Tomáše Pancíře si poslechněte online.
Související
-
Dvanáct těl pohřbili za války na kraji pole. Jaký asi byl osud nositele kartičky spořitelny?
Takzvanou archeologií války se zabývá Tomáš Pancíř z Filozofické fakulty Jihočeské univerzity. Soustředí se na druhou světovou válku a její stopy v našem kraji.
-
Heydrich dostal protektorát jako svoje pískoviště na hraní. Měl zpracovat národ, připomíná historik
Atentát na protektora Heydricha provedli výsadkáři Kubiš a Gabčík 27. května 1942. O událostech, které předcházely i následovaly, napsal Dalibor Vácha knihu Smrt na kůru.
-
Základy romského koncentračního tábora odkryli archeologové v areálu bývalého vepřína v Letech
Vepřín v Letech u Písku vznikl v 70. letech minulého století na místě bývalého romského koncentračního tábora. Potvrdili to archeologové ze Západočeské univerzity.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.