Do podchodu schová obývák, příšerky i skryté vzkazy. Obrázky Daniela Kyncla zdobí zdi už v řadě měst
Jihočeský výtvarník Daniel Kyncl vytváří v typických grafikách, malbách a kresbách své světy. Ty jsou veselé, plné detailů, drobných symbolů, postaviček, příšerek i ukrytých fórků. „Buď je to nějaká aktuální narážka, nebo třeba slovní hříčka,“ vysvětluje, „nebojím se do obrázků i něco napsat.“
Lidé obrázky Daniela Kyncla možná znají, aniž by to věděli. Jednak mají typické rysy, jednak výtvarník své světy přenáší i na zdi veřejných míst, a to cíleně, na zakázku. „Začalo to výběrovým řízením na fasádu u Plavebního úřadu v Praze. Řekl jsem si, proč nezkusit to, co dělám v maličkatém, na patnáctimetrovou stěnu. A vyšlo to,“ vypráví.
Pro námořníky tedy Daniel Kyncl vytvořil velkou modrou vlnu, která vypadá zároveň jako velrybí hřbet a nese spoustu veselých obrázků a nápisů spojených s vodou a řekami.
I když jeho tvorba v lecčems připomíná graffiti art, sprejování po zdech to není. „Používám klasické válečky a štětce. Říká se tomu mural, na západ od nás je to už docela běžné. Jde o pomalování zdí na zakázku. Graffiti vychází z jiných kultur a subkultur a je zásadně sprejované. Já sprej nepoužívám, i když se sprejery občas spolupracuju,“ popisuje.
Jedna taková skupinka uměleckých konkurentů totiž podle jeho vítězného návrhu posprejovala válcovitý prostor na letišti v Brně. Jako o konkurenci o nich ale Daniel Kyncl nemluví. „Spíš se vzájemně inspirujeme. Obdivuju, co s těmi spreji umějí,“ říká.
Čtěte také
V portfoliu má Daniel Kyncl i kolostavy na elektrokola, které pomaloval českobudějovickému E.Onu. Jeho obrázky se mohou bavit lidé na autobusovém nádraží v Nové Bystřici a dosud největší realizací je dopravní terminál ve ve Veselí nad Lužnicí.
„Začalo to malou zdí, na kterou jsem vymyslel nápis Buďte VESELÍ. A na to se nabalil celý dlouhatánský podchod. Vede ke třem nástupištím, takže je to opravdu velký prostor. Je tam k nalezení úplně všechno, od vlakové tématiky až po galerii, je tam obývák, pohled na planetu, na město a různé drobnosti,“ líčí Daniel Kyncl. Jeho muraly jsou k vidění i v Táboře, Soběslavi nebo Písku.
Celý rozhovor s Danielem Kynclem o muralech, ale i ilustraci, omalovánkách, akrylu na plátně, zdech pokojíčku jeho dětí a pomoci rodičů si poslechněte online.
Související
-
Začínal jsem jako vandal, ale teď už to neuznávám, říká tvůrce graffiti a portrétu Karla Gotta
Živí se jako natěrač a malíř pokojů, po práci pak nejradši tvoří graffiti. Jan Šmíd alias Jack Reyes na sebe upoutal pozornost portrétem Karla Gotta v Českých Budějovicích.
-
Je to jízda. Kurátor připravuje souběžně několik výstav, musí najít rovnováhu a je i instalatérem
Miroslav Houška žije s výtvarným uměním od 80. let. V Prachaticích provozoval antikvariát a galerii, dvacet let působil v Praze, teď má galerii v Českých Budějovicích.
-
Pod českokrumlovským zámkem kreslí své postavičky světově proslulý ilustrátor Jindra Čapek
Knihy s jeho ilustracemi vycházejí po celé Evropě, ale i v Japonsku nebo Izraeli. Jindra Čapek patří ke světové ilustrátorské špičce. V emigraci pracoval v Curychu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.