Dětské šaty si Petr Kalandra vypůjčil ze zpěvníku kanadské legendy Neila Younga

Petr Kalandra celý svůj ne tak moc dlouhý život v dobrém smyslu slova trpěl na Ameriku. Respektive na tvorbu tamních muzikantů. Vlastně celou muzikantskou kariéru, čítající kromě jiného dvě mimořádně povedené zastávky v kapelách Marsayas a ASPM, si přes oceán řadu amerických písniček upravoval k obrazu svému.

Tu, která nás teď zajímá, si vypůjčil ze zpěvníku kanadského folk-rockového monumentu jménem Neil Young.

Ten, kdo zná jen Youngovu patrně nejslavnější skladbu Heart Of Gold, ví o jeho melodickém nadání, lyrickém textařství a zranitelném tenkém hlase vlastně všechno podstatné. A snad i pochopí, co z pracovitého Kanaďana činí jednu z vůbec nejzásadnějších postav „písničkářského řemesla“ v historii moderní populární hudby.

Původní znění skladby a českou coververzi můžete porovnat v rubrice Písničky z cizí kapsy.

autor: Martin Schuster | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová