Co v restauraci spadne na zem, přestává existovat, velí etiketa
Na co bychom rozhodně neměli zapomenout, pokud vyrazíme do restaurace společně s dalšími lidmi? Že jídlo je jenom kulisou setkání, hlavní je konverzace, odpovídá odbornice na etiketu Alena Špačková.
Základní pravidlo pro společenskou konverzaci zní: Nemluvím o sobě, chci, aby hovořila i druhá strana. „Když konverzace probíhá jednostranně, není to dobrá konverzace,“ zdůrazňuje Alena Špačková.
Jak toho ale docílit? „Naučme se klást otevřené otázky. Neříkejte: Je to dobré, že jo?, ale: Co ti chutná nejvíc? Tím nutíte druhému ke slovnímu vyjádření. Konverzace ke stolu patří, má ji vést ten, kdo je hostitelem, ale má se snažit, aby jeho hosté hovořili,“ odpovídá odbornice.
Pokud během jídla nedosáhneme na pečivo, slánku, džbánek s vodou, nikdy se po tom nesápeme přes stůl. Necháme si věc podat personálem, nebo nám mohou pomoci naši spolustolovníci.
Když jíte hůlkami, sousta nikdy nenapichujte. Znamená to hrozbu smrtí
V zemích východní Asie se jídlo tradičně nabírá hůlkami. Ty stále častěji objevují i v restauracích v Čechách. Nemusíme se jich bát, ale měli bychom znát několik pravidel, které v Návodu na etiketu připomíná Alena Špačková.
Jakmile něco spadne na zem, přestává to existovat! „Nejčastěji se to týká asi příboru. Když mi upadne vidlička, nelezu pro ni pod stůl. Co bych s ní také dělala? Nechám ji tam ležet a požádám personál o čistý příbor,“ připomíná další pravidlo Alena Špačková.
Pauzy mezi jednotlivými chody jsou také určené ke konverzaci. Nevytahujeme křížovky, noviny nebo mobil. „To jsou rozšířené nešvary. Mně se to stalo, a když jsem viděla, jak ten člověk naproti mně něco ťuká do mobilu, měla jsem co dělat, abych mu také neposlala sms, ať si mě všimne, že jsme tu spolu. Byla to nepříjemná situace,“ líčí Alena Špačková.
Mezi chody se ani neodchází od stolu. Je to přístupné jedině ze zdravotních důvodů a pak je potřeba se ostatním spolustolovníkům omluvit.
Související
-
Sníst při čekání na jídlo v restauraci pečivo připravené na stole? Velký český nešvar
Víte, co je amuse-bouche? Drobné jídlo, které v restauraci dostaneme ještě před objednanými pokrmy, aby se navnadily chuťové buňky. K tomu můžeme popíjet aperitiv.
-
V restauraci si jako první objednává nejvýznamnější osoba, v páru tedy žena
Pokud nejsme při návštěvě restaurace domluveni, že za celou skupinu u stolu objedná jídlo jedna osoba, odvíjí se pořadí objednávek podle společenské významnosti.
-
V restauraci si nikdy sami nebereme jídelní lístek. Podle etikety o vše žádáme personál
S návštěvou restaurace je spojena celá řada pravidel etikety. Týkají se už toho, jak do podniku přicházíme a jak se usazujeme ke stolu, připomíná odbornice Alena Špačková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.