Čím kočky předou a jak mluví břichomluvec? Hlasy a hlasivky lidské i zvířecí zkoumá vědec Jan Švec
World Voice Day – Světový den hlasu – připadá na 16. duben. Odborníci říkají, že si ho máme připomínat i proto, že hlas má nezastupitelný význam v komunikaci a sociálních vazbách. Právě díky zabarvení hlasu udržujeme a prohlubujeme některé kontakty, jiné nám mohou být až nepříjemné. Tvorbu lidského hlasu a také to, jak odhalit a napravit jeho poruchy, zkoumá docent Jan G. Švec z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Spolu se zahraničními kolegy se učí i na hlasivkách jiných živočichů, například ptáků. „Je velice zajímavé, že když se podíváme na ptačí hlasivky a nejsme z fotografie schopni rozeznat rozměry, tak v podstatě nerozlišíme ptačí hlasivky od lidských. Ony vypadají velice podobně. Ale to platí třeba i pro slona. I jeho hlasivky vypadají úplně stejně,“ popisuje.
A jak tedy hlasivky vypadají? „Jsou to dvě membrány složené proti sobě, vpravo a vlevo, a jsou zpředu upevněné k hrtanu, konkrétně k jedné jeho části, chrupavce štítné, která se lidově nazývá ohryzkem. Takže když mluvíme a položíme si ruku na ohryzek, cítíme vibrace. Ty jdou přímo od hlasivek. Můžeme je připodobnit ke rtům. I trumpetista používá rty podobně jako my hlasivky,“ odpovídá Jan Švec.
Dvě pružné svalové plošky hlasivek se tedy v okamžiku, kdy mluvíme nebo zpíváme, k sobě přibližují a zase se oddalují. Tím, jak přes ně ženeme vzduch, tyto „struny“ rozezníváme. Podobně to tedy funguje i u dalších představitelů zvířecí říše.
Čtěte také
Ale čím přede kočka? „To je velká a velice zajímavá kapitola, protože léta se předpokládalo, že kočka přede na základě impulzů z centrální nervové soustavy. Že se naladí na předení a její mozek začne posílat impulzy do hrtanu, a tím rozezní hlasivky. Ale my jsme teď s rakouskými kolegy zjistili, že kočičí hrtan sám o sobě je schopen vydat předoucí zvuk, aniž by byl zapojen jakýkoli mozek,“ vysvětluje vědec.
K předení, vrčení a podobným zvukům tedy není mozek nutně potřeba. Ale co je potřeba k břichomluvě? „Břichomluvec mluví normálně hlasivkami, ale on to dělá se zavřenými ústy, abyste nepoznali, že mluví. My ho připodobňujeme k hadí ženě, která také dokáže se svým tělem předvést neuvěřitelné kousky. Břichomluvec je schopen tvořit hlásky jinak než normální lidé. Musí se k tomu ovšem vycvičit a pravděpodobně k tomu potřebuje i nadání,“ uvádí Jan G. Švec.
A jak se tvoří šepot? Šeptá i někdo jiný v živočišné říši než člověk? A víte, že někteří ptáci zpívají dvojhlasně? Celý rozhovor s Janem Švecem, vědcem, který se specializuje na hlas, si poslechněte online.
Související
-
Lhář se vyhýbá detailům, oběť slovesům a manipulátor vědcům, líčí odborník na psychoanalýzu textu
Sledujete detektivky? Pak už jste se v nich možná viděli, jak kriminalisté určovali psychologický profil pachatele podle slov, která volí v esemeskách a hlasových zprávách.
-
Buňky lidského plodu se v těhotenství přesouvají do matky, chodí tam na zkušenou, popisuje biolog
Lidstvo se vyvíjí, ale jeho DNA prakticky ne. Jak se ukazuje, naše zkušenosti se do genetické informace nepropisují. Tvrdí to alespoň zoolog a evoluční biolog Jan Zrzavý.
-
Potřebujete vidět, slyšet, cítit, nebo rozumět? Rozlišení komunikačních typů přineslo do škol změnu
Jeden táta od rodiny kdysi potkal druhého, slovo dalo slovo a vznikl projekt, který vrací chuť do práce učitelům a probouzí děti, aby dokázaly rozvíjet své silné stránky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.