Chráněné zeměpisné označení pomůže zákazníkům rozpoznat v obchodech mák vyšší kvality
Český mák může nově nosit evropskou ochrannou známku. Naši zemědělci o ni usilovali pět let. Zákazníci podle speciálního loga Evropské unie poznají, že se jedná o kvalitní potravinu.
„Tady už nám dozrává náš český mák. Má pěknou modrou barvu, kdežto ten technický je šedivý až takový hnědý, nevzhledný,“ popisuje ředitelka Zemědělského družstva Netřebice na Českokrumlovsku Alena Janoušková.
Právě tento mák by mohl dostat novou ochrannou známku. Rozdílná je i chuť. „Chuť modrého potravinářského máku je sladká, příjemná, kdežto chuť technického máku je dřevitá až pálivá, nepříjemná,“ dodává.
Aby Zemědělské družstvo Netřebice získalo pro svůj mák novou evropskou ochrannou známku, musí plodina splnit dané parametry. „Musí mít výborné senzorické vlastnosti a odpovídající složení, co se týče esenciálních kyselin, olejů, tuků. V laboratoři zjistí obsah těžkých kovů, které potravinářský mák v žádném případě nesmí mít, a potom je hodně diskutovaný obsah opiátů, které mají být ve velmi malém, nejlépe nulovém, množství,“ vysvětluje Alena Janoušková.
Čtěte také
V pěstování máku je Česko světovou jedničkou. Je pro zemědělce zajímavou plodinou, ale také nevyzpytatelnou. „Každý rok je to sázka do loterie, záleží, jak vyjde počasí, jak se pohybují výkupní ceny,“ potvrzuje ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná.
Mák se v Česku hojně užíval už za monarchie a zájem o něj neklesá. „Šišky s mákem a makové koláče nejsou ve světové kuchyni obvyklé, ale je to čím dál tím zajímavější, protože je to i z hlediska moderní výživy velmi kvalitní surovina,“ doplňuje Hana Šťastná.
V Netřebicích se mák pěstuje na sto hektarech. Vedení zemědělského družstva doufá, že se díky získání ochranné známky zvýší i poptávka po této plodině. Pokud by se tak stalo, budou zemědělci uvažovat o zvětšení osevní plochy s mákem.
Související
-
Včelaři stáčí poslední letošní med. Bude ho dost, ale jen květového
Medobraní končí. Většina včelařů si letošní sezónu pochvaluje, někteří stočili i dvojnásobné množství medu než loni. Medovicový tmavý med naopak letos nebude žádný.
-
Zemědělci nabízí své sady a louky ke kempování v komornějším stylu. Zájem je velký
Někteří jihočeští zemědělci pronajímají svoje pozemky dovolenkářům. Stanování nebo bydlení v přívěsu na místě, kde nikdo jiný není, se v době pandemie stalo hitem.
-
Sehnat české okurky může být problém. Úrodu zničily kroupy, někde je dokonce přestali pěstovat
Letošní úroda okurek na jihu Čech bude horší než loni. Jejich pěstování provází několik problémů. Někteří zemědělci považují pěstování této zeleniny za rizikové a drahé.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Koalice Pavla nerespektuje, ukázal rok 2024. Autoritu si prezident bude muset vybojovat, míní politolog
-
Téměř polovina lidí chce elektronicky komunikovat s úřady. Nárazově tuto možnost využívá čtvrtina
-
Posledních 40 vteřin jsem měl tep přes 200, říká Jecho, který poslal české hokejisty do semifinále
-
Obchodník se smrtí, díl IV.: Jak Viktor But skončil za mřížemi a předpověděl svůj návrat domů