Českobudějovická teplárna upouští od uhlí. Nový kotel na štěpku pomůže ustálit cenu tepla

2. leden 2025 11:52

Teplárna v Českých Budějovicích se začátkem roku 2025 naplno spouští nový kotel na štěpku. Nahradí stávající zařízení na spalování uhlí. Po loňském zahájení provozu horkovodu je to druhý ze tří kroků plánovaného přechodu k dekarbonizaci. Vedení teplárny očekává, že upouštění od uhlí zajistí také cenovou stabilitu tepla v krajském městě.

„To je to, co dělá vysokou účinnost a proč teplárna může splňovat vysoké ekologické požadavky na provoz,“ vysvětluje jednatel českobudějovické teplárny Václav Král přímo u turbíny napojené na nový kotel.

Po půlročním zkušebním provozu začíná do domácností dodávat teplo už na začátku ledna. „Aktuálně finišuje celá výstavba, ladí se všechny podmínky na provozní stavy v Budějovicích. Samozřejmě je důležité nový zdroj naladit i na spolupráci s horkovodem z Temelína,“ dodává Václav Král.

Nový kotel má výrobní kapacitu 55 tun páry za hodinu. Podle Václava Krále je to o poznání méně, než měl původní uhelný kotel, který byl schopný vyrobit trojnásobek. „Nám to výrazně pomůže pokrývat minima dodávek tepla zejména v létě a těch přechodových obdobích,“ uvádí.

Velkým přínosem kotle na štěpku jsou podle vedení města kromě ekologických dopadů i nižší náklady na provoz. V konečném důsledku by se to mělo projevit na stabilnějších cenách tepla pro domácnosti a firmy. „Vstupů je hodně, ty ekologické navíc pomáhají tomu, že nemusíme kupovat emisní povolenky. Je to spočítané tak, aby to bylo vyvážené mezi tím, co lze na občany přenést a co teplárna potřebuje,“ říká náměstek primátorky Petr Maroš z ODS.

Podle experta na energetiku Pavla Kříhy ze společnosti Energy Consulting Service nutnost platit emisní povolenky skutečně komplikuje předvídání cenotvorby tepla. „Kdysi začínaly řádově na deseti eurech, dneska je to kolem sedmdesáti. Je to rozkolísané, nedá se to předvídat. U biomasy se žádná taková povolenka neplatí, určitá stabilizace tam je,“ potvrzuje.

Čtěte také

Větší cenové výkyvy do budoucna už neočekává ani jednatel teplárny Václav Král. Nejvíc se podle něj na případném zdražení projeví pouze inflace nebo větší investice do zařízení teplárny.

Do šesti let navíc teplárna zprovozní zařízení na energetické využití odpadu ve Vrátě, tedy takzvané ZEVO. „Probíhá soutěž na zhotovitele stavby. Od roku 2030 je zákonem zakázáno skládkování, do té doby chceme mít zařízení odzkoušené a zprovozněné,“ upřesňuje. Tím českobudějovická teplárna zcela přestane využívat uhlí pro výrobu tepla.

Podle experta Pavla Kříhy by poslední krok dekarbonizace mohl ještě více pomoci k cenové stabilitě. „Přispěje k lepší předvídatelnosti cenotvorby, ale ten horizont, kdy se to má spustit, je poměrně dlouhý. Jednoznačně stanovit si to netroufnu,“ komentuje.

Vedení Českých Budějovic i teplárny ujišťuje, že zprovoznit ZEVO se za současných podmínek může podařit už v roce 2029.

Spustit audio

Související