Voda, svoz odpadu i jednorázové jízdy městskou hromadnou dopravou v Budějovicích budou dražší

2. prosinec 2024 15:11

Obyvatelé Českých Budějovic zaplatí v příštím roce víc za teplo a vodu. A s ještě větším nárůstem výdajů musí počítat u svozu komunálního odpadu, dražší bude i základní jízdné v městské hromadné dopravě. Změny v cenách za městské služby v pondělí oznámilo vedení radnice.

Za svoz komunálního odpadu zaplatí každý obyvatel Českých Budějovic ročně místo dosavadních 680 korun 960 korun, tedy o 280 korun víc. To je v porovnání s letoškem nárůst o 30 procent.

Náměstek primátorky Petr Maroš z ODS ale upozorňuje, že krajské město zdražuje odpad po dvanácti letech. „V roce 2013 město ze společného rozpočtu doplácelo na svoz zhruba padesát milionů. Kdybychom ke zvýšení nepřistoupili, bylo by to teď už více než sto milionů. Snažíme se část prostředků přenést přímo na občany, to znamená, že zhruba polovinu, 25 milionů korun, budou platit občané, zbylé navýšení, dalších 25 milionů, pořád udržujeme ve společné kase,“ uvádí.

Ceny městských služeb v Českých Budějovicích pro rok 2025

Svoz odpadu
960 Kč / osoba / rok. V roce 2024 poplatek činil 680 Kč.

Jízdné v MHD
Základní jízdenka (60 minut) – 30 korun. Dosud byla cena základního jízdného 20 korun.
Časové předplatné zůstává beze změny s jednou výjimkou. Bude sjednocen tarif Junior na 800 Kč / rok.
Nově senioři nad 70 let zdarma. Dříve jezdili bezplatně lidé starší 75 let.

Vodné a stočné
93,15 Kč / m³. V roce 2024 poplatek činil 84,52 Kč.

Teplo z Teplárny České Budějovice
914,93 Kč vč. DPH / GJ. V roce 2024 byla sazba 839,90 Kč.

Beze změny: vstup na plovárnu a do sauny, vstup na veřejné bruslení, pronájem sportovní haly a Budvar arény.

Cena tepla z českobudějovické teplárny naroste v roce 2025 o devět procent. Za jeden gigajoule obyvatelé dají skoro 915 korun. Dosud platili necelých 840 korun. České Budějovice ale stále mají společně s Plzní nejnižší cenu tepla ze všech krajských měst v republice.

Vodné a stočné stoupne zhruba o deset procent. Letos lidé platí necelých 85 korun za kubický metr, příští rok to bude už přes 93 korun. V porovnání s ostatními krajskými městy jde opět o jednu z nejnižších cen.

Zvýší se i základní jízdné v městské hromadné dopravě. Místo 20 korun za hodinu budou lidé od ledna platit 30 korun.

Nemění se ale ceny dlouhodobých jízdenek. „Časové kupony se nemění v podstatě vůbec, kromě jediného. Sjednocujeme tarif Junior. Děti od šesti do patnácti let platily pětistovku a studenti od 15 do 19 let 1660 korun, ten rozdíl se nám zdál velmi vysoký, proto zavádíme jednotný tarif za 800 korun ročně. Zároveň bude možné ho koupit na měsíc, čtvrt roku, půl roku,“ říká náměstek Petr Maroš.

Lidé starší 70 let budou mít nově jízdy českobudějovickou městskou hromadnou dopravou zdarma. Dosud nemuseli platit až od 75 let.

Při projednávání cen panovala podle vedení města shoda jak v koalici, tak v opozici. Potvrzuje to i opoziční zastupitel z České pirátské strany Martin Novotný. „Od doby covidu nedošlo k navyšování cen služeb, tak nám přijde logické, že se vyrovná deficit, který teď má třeba dopravní podnik nebo teplárna. Za nás je to v pořádku, je to logický krok,“ komentuje.

Město České Budějovice pro rok 2025 nebude zdražovat vstupné a pronájem na sportovištích. Týká se to třeba veřejného bruslení, plaveckého stadionu nebo pronájmu sportovní haly. Radnice tím chce prý víc motivovat lidi k pohybu.

autor: Petr Kubát
Spustit audio

Související