Do řeky Malše v Budějovicích se ponořily desítky otužilců. Poprvé v historii silvestrovské akce bylo nutné vysekat díru v ledu
Společné otužování ve slepém rameni řeky Malše v Českých Budějovicích začalo před deseti roky jako akce několika nadšenců. Teď jich na silvestrovský Lannův ponor dorazilo přesně 72. Většina si libovala, že se po letech dočkali pravých zimních podmínek. Řeka totiž zcela zamrzla a organizátoři museli do ledu vysekat díru.
„Jako tradičně to bylo super, voda krásná, jen bazén mohl být větší. V posledních několika letech bylo tak třináct stupňů, teď mnohem méně, takže to bylo nesrovnatelné, tohle je lepší,“ komentovala Monika Šrámová z Nemanic, která na silvestrovský ponor jezdí pravidelně.
S podmínkami byl spokojený i Milan Hlaváč ze spolupořádající plavecké skupiny Promrzlé pyjavice. „Voda je vostrá, kousavá, ale je to příjemné. Děláme to pro lidi, aby se pobavili a viděli, že otužování je zajímavý doplněk života,“ řekl.
Organizátoři ze spolku České Budějovice V. A. Lanny u břehu Sokolského ostrova vysekali díru o rozměrech zhruba 15 krát 8 metrů. Podle pořadatele Jiřího Borovky se tak stalo vůbec poprvé za desetiletou historii silvestrovských ponorů. „Myslím, že to k otužování patří. Z hlediska pořádání to obnáší přípravy už od rána, sledujeme počasí, jaká bude tloušťka ledu, jestli po něm bude možné chodit, nebo budeme muset přivézt loď,“ popsal.
Čtěte také
Krátce před ponorem se obvykle koná závod dvoučlenných štafet na 200 yardů mezi Železným a Zlatým mostem. Tentokrát se kvůli masám ledu v řece neuskutečnil. „Sledovali jsme meteorologický vývoj do posledních chvil, měli jsme i člun připravený pod mostem, ale ta krusta byla tak silná, že neumožňovala bezpečnou plavbu všech plavců,“ vysvětlil Jiří Borovka.
Silvestrovskému ponoru přihlížela řada diváků. „Je to obrovský výkon, byla mi zima, jen jsem na ně koukala. Já bych tam nevlezla. Jdeme fandit, to je jediné,“ usmívala se Daniela Havlová.
Akce se letos konala už pojedenácté a podle organizátorů je právě otužování oslavou zdravého životního stylu. „Ukazujeme, že se řeky v zimě dají využívat nejen k bruslení, protože poslední dobou si ledu moc neužíváme. Tohle je jedna velká ukázka toho, že otužování je fajn,“ dodal Jiří Borovka s tím, že plavecké závody kvůli bezpečnosti účastníků od příštího roku přesune na září.
Související
-
Ponorem do ledové řeky Malše podpořili otužilci v Českých Budějovicích Společnost pro ranou péči
Když se rodičům narodí dítě s postižením, je to jako pád do ledové vody. A právě symbolickým ponorem podpořili budějovičtí otužilci společnost, která těmto rodinám pomáhá.
-
S otužováním začněte doma. Až vydržíte minutu pod studenou sprchou, můžete do rybníka, radí kouč
Vít Schlessinger se věnuje vrcholovým sportovcům i laikům a učí je, jak se soustředit na výkon. V kurzech chladové terapie radí také lidem, kteří se chtějí začít otužovat.
-
Otužilci mají na Lipně speciální klec. Nemusí si tak pokaždé vysekávat novou díru v ledu
Připomíná klec na pozorování žraloků. Místo potápěčů se v ní ale střídají otužilci. Speciální klec v zamrzlém Lipenském jezeře je hned u přívozu ve Frymburku.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Rath prodal v tichosti polovinu domu ve Zbuzanech. Bydlí v něm jeho bratr, ten o prodeji nevěděl
-
Putinův nástroj pro obcházení sankcí se ocitá pod drobnohledem Západu. Co je ruská stínová flotila?
-
Trump se mstí svým kritikům. Mezi úředníky nezůstane nikdo, kdo s ním nesouhlasí
-
Ponorka pod palbou málem zažehla jadernou válku. SSSR s USA po dramatu u Kuby spojila horká linka