Chodci absolutní přednost na přechodu nemají a ani nikdy neměli. Zákon jim také ukládá povinnosti

7. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03010409.jpeg

Kdo má přednost na přechodu? Auto, nebo chodec? Otázka jednoduchá, ale odpovědět na ni nelze, že ten, či onen. Své povinnosti totiž mají podle zákona jak řidiči, tak chodci.

S mikrofonem a jihočeským krajským koordinátorem BESIP Václavem Kovářem se vydáváme na různá dopravně záludná místa a vysvětlujeme, jak se na nich správně orientovat, jaké tu platí předpisy a povinnosti.

Určitě se vám už také stalo, že jste jako řidiči potřebovali být někde včas a nezastavili jste před přechodem a nepustili chodce. Stejně tak jste určitě někdy jako chodci vběhli na přechod na poslední chvíli. Ani jedno není správně a obojí má své kdyby.

Podle Václava Kováře zákon o provozu na pozemních komunikacích ukládá povinnost oběma zúčastněným stranám, jak řidičům, tak chodcům. Rozhodně tak neplatí, že chodec má absolutní přednost. A ani to v naší republice nikdy takto doslovně neplatilo.

Čtěte také

„Řidič má povinnost umožnit nerušené přecházení, respektive má povinnost neohrozit a neomezit chodce, který již vstoupil na přechod a nebo je připraven k přecházení,“ vysvětluje Václav Kovář.

Co to ovšem znamená „připraven k přecházení“? To se zdá být širokým pojmem. Vysvětlení uslyšíte v reportáži. Stejně tak uslyšíte o povinnostech chodce, který nesmí vstoupit bezprostředně před blížící se vozidlo.

V některých zemích je dokonce uzákoněno, že chodec nesmí při přecházení telefonovat nebo se musí viditelně dorozumět, třeba pokynem ruky, s přijíždějícím řidičem.

Jak je tomu u nás, to vidíme denně kolem sebe. Ale více se dozvíte při online poslechu dalšího dílu volného rozhlasového cyklu Bezpečně na cestách.

Spustit audio

Související