I na cyklostezce se musíme chovat jako na silnici. Cyklisté jezdí vpravo, ale chodci chodí vlevo
Kolo je dopravní prostředek, stejně jako třeba automobil, byť má jen jednu stopu. Stejně tak cyklostezka není ve své podstatě nic jiného než silniční komunikace. A podle toho bychom se na ní měli i chovat.
S mikrofonem a jihočeským krajským koordinátorem BESIP Václavem Kovářem se vydáváme na různá dopravně záludná místa a vysvětlujeme, jak se na nich správně orientovat, jaké tu platí předpisy a povinnosti.
Zapomíná se na to, že cyklostezka je prostor veřejné komunikace, dokonce je to podle zákonných ustanovení silnice či veřejná cesta a i na takovýchto komunikacích se musíme chovat jako na silnicích.
Václav Kovář, jihočeský krajský koordinátor BESIP
Záludnou se může stát i zcela obyčejná cyklostezka, ať už je kdekoliv. „Na cyklostezkách, které jsou určené jen pro cyklisty, většinou problémy nebývají. Cyklista je řidič nemotorového vozidla, které jezdí vpravo, a tak se cyklisté mezi sebou na takových stezkách snadno srovnají,“ vysvětluje Václav Kovář.
Horší už je to podle něj na cyklostezkách společných. „Naše veřejnost je přesvědčená, že cyklostezky jsou vytvořené proto, abychom na nich mohli sportovat a abychom se na nich mohli vyžívat. Zapomíná se na to, že cyklostezka je prostor veřejné komunikace, dokonce je to podle zákonných ustanovení silnice či veřejná cesta, a i na takovýchto komunikacích se musíme chovat jako na silnicích,“ dodává.
To znamená, že cyklista jede vpravo, ale chodec chodí po levé straně.
Důvod je jednoduchý. Jde především o to, aby chodec viděl přibližujícího se cyklistu před sebou. Pokud by chodec šel po pravé straně, a měl tedy cyklistu za sebou, nemusel by jej vůbec slyšet přijíždět. A pak může nastat situace, ze které je okamžitě velký problém.
Čtěte také
„Může se stát, že před chodcem bude najednou překážka, třeba jen obyčejná louže. Chodec ukročí doleva, aby se louži vyhnul. A když za chodcem jede cyklista, který se bude snažit zrovna chodce předjíždět, chodec mu nečekaně vstupuje do jízdní dráhy,“ dodává Václav Kovář.
Pokud naopak chodec půjde tak, jak by správně jít měl, tedy po levé straně cyklostezky, může ukročit mimo stezku, ale především včas uvidí přibližujícího se cyklistu a eliminuje tím možnost střetu.
A jak je to s in-line bruslaři na cyklostezkách? Poslechněte si reportáž Zdeňka Zajíčka a Václava Kováře, kde se dozvíte víc.
Související
-
10 pravidel pro bezpečnou jízdu na kole. Neriskujte zbytečně vážné zranění
Cyklistika nás přibližuje ke krásám přírody a prospívá zdraví i psychické pohodě. Je však potřeba myslet i na to, že jízda na kole může být velmi nebezpečná.
-
Cyklisté vs. chodci a řidiči. Co můžete udělat, abyste se vyhnuli konfliktům a rizikům?
Vzájemný respekt mezi cyklisty, chodci a motoristy je základem pro bezpečnou a pohodovou jízdu. Každý cyklista by měl dodržovat několik pravidel, aby se vyhnul konfliktům.
-
Policisté vyzývali cyklisty v Budějovicích, aby nosili přilby. Často je prý odmítají senioři
Noste přilbu, zdůrazňoval Tým silniční bezpečnosti cyklistům v Českých Budějovicích. K akci se připojili policisté, kteří letos na jihu Čech evidují 110 nehod cyklistů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.