Charles Blackwell spolupracoval s hvězdami jako Tom Jones nebo Marlene Dietrich, ale natáčel také instrumentálky s osvěžujícím pizzicatem

27. srpen 2024

Bohužel, bezprostřední impuls volby hudebního tématu Vlídných tónů je smutný. 16. srpna tohoto roku se vydal na cestu výš ve věku 84 let Charles Blackwell, který proslul hlavně jako ten, kdo asistoval coby aranžér či producent u velkých hitů jako What´s New Pussycat? pro Toma Jonese, A Man Without Love a Release Me pro Engelberta Humperdincka nebo Johnny, Remember Me pro Johna Leytona.

Podílel se také na nahrávkách francouzských hvězd Michela Polnareffa a Françoise Hardy, pro niž zároveň napsal několik úspěšných písniček. Je autorem zřetelných hitů jako Come Outside pro zpěváka a herce Mikea Sarnea, který mimochodem prožil část dětství v Čechách, či Tchin Tchin pro Richarda Anthonyho.

Charles Blackwell spolupracoval s plejádou legendárních postav pop music včetně Marlene Dietrich, Paula Anky nebo Dionne Warwick.

Spatřil světlo světa v Leytonstone, v hrabství Essex, 20. května roku 1940. Sám se naučil hrát na klavír a autodidaktem byl také v aranžování. Už v osmnácti letech byl Charles Blackwell angažován věhlasným producentem Joem Meekem.

Postupem času si získal renomé jako aranžér a producent. Méně se však ví o tom, že Charles Blackwell natočil v šedesátých letech se svým studiovým orchestrem sadu instrumentálek, které vyšly na singlu a některé až mnohem později na CD. Šlo především o snímky se smyčci s osvěžujícím pizzicatem. A ty také přinášejí Vlídné tóny.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.