Převážně hitové instrumentálky, které mám rád. Zazní i Manciniho melodie z populárního seriálu Ptáci v trní
Sestavil jsem pro vás přehlídku instrumentálek, v tomto případě převážně hitů, které mám rád. A začnu patrně největším letním instrumentálním hitem všech dob. Je jím ústřední melodie Maxe Steinera z amerického romantického filmu z konce padesátých let minulého století Summer Place, tedy Letní sídlo.
Ústřední Steinerovou melodii pro film natočil orchestr Hugo Winterhaltera, který ji také jako první nahrál na desku v roce 1959. Ještě v témže roce se jí s obrovským úspěchem chopil populární orchestr vedený Kanaďanem, rodákem z Toronta Percym Faithem, který stál s tímto snímkem na čele americké hitparády řadu týdnů.
Skladba Maxe Steinera se dočkala mnoha verzí, vokálních, ale především instrumentálních, třeba s kapelou Ventures, s orchestry Jamese Lasta, Norrieho Paramora nebo s kytaristy Duanem Eddym a Bertem Weedonem. Jenže, málo platné, hitová nahrávka orchestru Percyho Faitha je zcela jistě nejslavnější a svým aranžmá vyvolává sladce bezstarostnou náladu příjemného letního dne.
Nahrávkou, při níž vždy pookřeju, je hit orchestru Raymonda Lefévrea, skladba Soul Coaxing z roku 1968, což je efektně aranžovaná verze písničky francouzského zpěváka Michela Polnareffa Âme Câline. Mimo hitparádového úspěchu posloužila nahrávka Soul Coaxing jako znělka v různých rádiích, včetně legendárního Radia Luxembourg.
Čtěte také
V hudební půlhodince dále kromě jiných zazní skladba A Yellow Bird, Žlutý pták, na hudební motivy haitské písně z konce 19. století. S tou měla na začátku 60. let úspěch skupina vibrafonisty a perkusisty Arthura Lymana.
Tu ještě předešly působivé melodie a nahrávka Jamese Lasta a jeho orchestu Mornings At Seven, Ráno v sedm, pro stejnojmennou západoněmeckou filmovou komedii z roku 1968.
Můj osobní výběr Vlídných tónů uzavře ústřední téma Henryho Manciniho z velmi populárního romantického seriálu z první poloviny osmdesátých let The Thorn Birds, tedy Ptáci v trní, s Richardem Chamberlainem.
Autor pořadu Jiří Kasal vám, přátelé, děkuje za zájem a přeje mnoho pohody a dobré nálady…
Související
-
Pinocchio, Veselý rozvod, Čaroděj ze země Oz, Hitchcockův horor – oscarové melodie v jemném podání
Jedním z poslání pořadu Vlídné tóny je navození příjemné nálady, v níž se dá zapomenout na trápení i bolesti. Mohlo by se to povést nahrávkám orchestru Franka Chacksfielda.
-
Olympijské Vlídné tóny: Vangelisovy Ohnivé vozy, Fanfára Johna Williamse i Tokijská melodie
Olympijská hymna Spyridona Samarase patří mezi základní symboly her a zarámuje pořad Vlídné tóny. Ještě předtím ale zazní melodie spjaté s některými olympiádami minulosti.
-
Letní zastávka u věhlasných Shadows, s hity F.B.I. i melodií z muzikálu Evita
Ve Vlídných tónech, v prázdninově relaxované náladě zakotvíme v hudebním přístavu jménem Shadows. Ano, čeká vás sada instrumentálek slavné britské kytarové sestavy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.