Českokrumlovští zastupitelé schválili odkup čistírny odpadních vod a obchvatného kanálu z Větřní

26. červen 2020 11:39
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dvůr Králové nad Labem chystá modernizaci čistírny odpadních vod

210 milionů korun nabídne Český Krumlov za odkup čistírny odpadních vod a obchvatného kanálu z Větřní. Výrazně se tak přiblížil největší městské investici od sametové revoluce, o kterou usiloval poslední dva roky.

Na posledním zasedání pro odkup hlasovalo 13 z 22 přítomných zastupitelů. Čistírnu vlastní firma ČOV Český Krumlov a kanál JIP Papírny Větřní. Obě dvě jsou dlouhodobě v insolvenci. Transakci teď musí schválit věřitelé a insolvenční správci.

„Je to strategická investice. Čistírna odpadních vod je pro každé město velice důležitá a my jsme se dostali po mnoha letech k možnosti koupě. Teď jsme se dohodli, že jsme připraveni to koupit,“ řekl českokrumlovský místostarosta Josef Hermann z KDU-ČSL.

Vedení města vycházelo z doporučení v rámci odborného auditu, který si nechalo zpracovat za více než milion korun. Podle něj je koupě výhodnější než případná stavba nové čistírny.

„Kdyby se nám to povedlo, zajistíme si čištění odpadních vod za ceny, které budou pro občany Českého Krumlova opravdu velmi solidní. Také tím víceméně zamezíme tomu, že by čistírnu mohl koupit někdo, kdo by využil cenové regulace v maximálním množství,“ připomněl Josef Hermann.

Případnou koupi bude radnice financovat pomocí úvěru. Krýt by ho mělo nájemné, které městu platí provozovatel vodovodů a kanalizací.

Čtěte také

Zastupitelé původně v loňském roce schválili nabídkovou cenu 230 milionů korun. Ta se nakonec ještě o dvacet milionů snížila. „Uteklo patnáct měsíců od té doby, kdy zastupitelé rozhodovali o nabídce. Tehdy jsme schválili cenu 50 plus 180, ale teď jsme se dostali do situace, kdy nám chybí padesát milionů v rozpočtu kvůli koronaviru a nevíme, jak ta doba bude pokračovat,“ vysvětlil Josef Hermann.

Hlasování předcházela bezmála čtyřhodinová diskuze zastupitelů. Opoziční občanští demokraté navrhli ještě nižší nabídku, konkrétně 100 milionů korun za čistírnu a 30 milionů korun za kanál.

Podle Zbyňka Tomana z ODS se opírali o vlastní posudky a odborná vyjádření. „Podle našich posudků a znalostí víme, že čistírnu nemusíme kupovat za každou cenu rychle. Nemusíme chvátat, proto se nám zdálo dobré ještě o ceně vyjednávat. Je to trochu obchodní tah, zabývali bychom se minimálně studií nové čistírny odpadních vod, na kterou jsou dotace, a trochu toho současného vlastníka tlačili do kouta,“ uvedl.

Tento návrh ale zastupitelé zamítli. Stanovisko města teď obdrží insolvenční správci a věřitelé obou firem. Pokud budou souhlasit, transakci by měly všechny strany uzavřít ještě v letošním roce.

Spustit audio

Související