Božena Němcová zřejmě zemřela na rakovinu děložního čípku, říká lékař a připomíná význam prevence
Děložní čípek na rozdíl od většiny jiných částí těla dává o své blížící se rakovině vědět dlouho dopředu. Díky tomu je možné onemocnění při pravidelné prevenci zachytit už v počátku a úspěšně léčit, připomíná Michal Turek, primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Písek. Právě zde vzniklo i specializované centrum onkologické prevence.
Takové možnosti ženy a dívky v minulosti neměly, jejich život to zkracovalo o desítky let. Například spisovatelka Božena Němcová zemřela v pouhých 42 letech v důsledku gynekologického onemocnění, které ji v závěru života vysilovalo téměř nepřetržitým krvácením.
„Dlouho se přesně nevědělo, o co šlo, ale dnes můžeme říci, že spisovatelka s velkou pravděpodobností zemřela na zhoubné onemocnění děložního čípku, které se projevuje krvácením mimo cyklus, zvýšeným krvácením až trvalým krvácením, bolestmi,“ říká Michal Turek.
V době Boženy Němcové, tedy 19. století, nedokázali lékaři takové choroby léčit. „Neznali přednádorové stavy, neuměli řešit pokročilé stavy, nebyly operace, nebylo ozařování. Troufám si říct, že kdyby žila v dnešní době a chodila na pravidelné prohlídky, popřípadě byla dokonce i očkovaná, rozhodně by na gynekologické onemocnění děložního čípku nezemřela,“ dodává primář.
Čtěte také
Když v současné době gynekologové zaznamenají na děložním čípku změny, které by mohly vést k rakovině, zasáhnou. „U rizikových stavů se provádí seříznutí. Až to nám mnohdy potvrdí, nebo vyvrátí diagnózu. Zbyde většinou 80 procent tkáně, která je zdravá,“ popisuje Michal Turek.
Žena ale pak dál musí chodit na pravidelné prohlídky. „Po ošetření by měla být zdravá, ale dále se sleduje pro případ, že by se v budoucnu opět něco objevilo,“ potvrzuje lékař.
Preventivní prohlídku se stěrem u gynekologa by měla žena absolvovat jednou ročně. Nově se ve věku mezi 35 a 45 lety přidává odběr na HPV, tedy lidský papilomavirus, který způsobuje většinu nádorových stavů na děložním čípku.
Celý rozhovor o gynekologických onemocněních a prevenci s lékařem Michalem Turkem si poslechněte v magazínu Zdravíčko online.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.