Původně se krev předávala přímo z ruky do ruky, popisuje lékař historicky první krevní transfuze
Životadárná tekutina. To je krev, která roznáší po našem těle kyslík a živiny a odebírá škodliviny. O transport kyslíku se konkrétně starají červené krvinky, bílé zajišťují imunitu, krevní destičky zacelují rány. A plazma je základní vodnatá složka, která to všechno nese.
Právě na jednotlivé komponenty rozdělují zdravotníci v transfuzních stanicích krev získanou od dárců. Každý derivát skladují odděleně a v odlišných podmínkách. A pacientům, kteří náhradu krve potřebují, pak posílají přesnou složku a samozřejmě skupinu.
Nebylo tomu tak vždycky. Krev šla kdysi z ruky do ruky. „V počátcích výzkumu, když se ještě nevědělo, že existují nějaké krevní skupiny, byly pokusy o převod krve například mezi člověkem a zvířetem. V 19. století tak zkoušeli léčit tuberkulózu, neúspěšně, ta krev je inkompatibilní,“ vypráví Vít Motáň, primář transfúzního oddělení českobudějovické nemocnice.
Čtěte také
Ani přenos krve mezi lidmi často nevedl k dobrému výsledku, protože nebyla podána odpovídající krevní skupina. „Došlo k rozpadu červených krvinek, reakcím antigenů s protilátkou a nebylo to úspěšné. Až v roce 1900 rakouský lékař Karl Landsteiner zjistil, že existují nějaké krevní skupiny, popsal je a dal základy systému AB0. Ten poté nezávisle na něm zpřesnil náš profesor Jan Janský,“ uvádí lékař.
Zhruba od roku 1907 se tak podle něj už více rozvíjela transfuziologie a právě v tomto období, zhruba do konce druhé světové války, se krev podávala přímo z ruky do ruky. „Následně se dávala do lahví, které nebyly jednorázové a sterilizovaly se, až se postupně přešlo vaky, do kterých odebíráme dodnes,“ dodává.
Celý rozhovor s lékařem Víteň Motáněm o krvi si poslechněte v magazínu Zdravíčko online.
Související
-
Víte, co mají Češi společného s Eskymáky? Nejčastější krevní skupinu
Znáte svou krevní skupinu? Dokonale nejspíš ne. Základních krevních skupin je totiž přes třicet, antigenů na červených krvinkách přes 370 a celkem to dává tisíce kombinací.
-
Krev lékaři odebírali v restauraci, jeslích i autobusu, vzpomíná muž, který daroval téměř stokrát
Přesně 93krát v životě Jan Šrámek z Prachatic daroval krev. Teď už mu to věk neumožňuje. Pamatuje doby, kdy lékaři jezdili lidem odebírat krev třeba ve speciálním autobusu.
-
Zanedbaná cukrovka poškozuje velké i malé cévy. Může nás dokonce připravit o zrak, varuje lékař
Že cukrovka ovlivňuje mimo jiné lidský zrak, to je všeobecně známé. Kam až to ale může zajít a proč se to vůbec děje, vysvětlil v magazínu Zdravíčko primář Pavel Kristen.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.