Bohumil Nuska: V Liberci jsem doma, ale vzpomínky na Budějovicko mě provázejí celý život

8. září 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Bohumil Nuska

Spisovatel, historik umění, výtvarník, divadelní teoretik, filozof. Tím vším byl za svého života českobudějovický rodák Bohumil Nuska. Ten sice po studiích zakotvil v severočeském Liberci, ale v myšlenkách se často vrací do míst svého dětství a mládí.

„Nejranější vzpomínky mám z doby, kdy jsme jezdili na chatu na Malši k Plavu. Tahle léta strávená v krásné přírodě na břehu řeky se mi zapsala hluboko do paměti a určitě mě hodně ovlivnila. Byl jsem introvertní dítě a trávil jsem hodně času u knížek, ale taky jsem byl nadšený skaut. Našel jsem mezi skauty i hodně kamarádů, některé opravdu na celý život,“ říká.

Bohumil Nuska si po gymnáziu vybral studium dějin umění a historie. Zaujaly ho renesanční knižní vazby, kterým věnoval soustavnou odbornou pozornost, ale zajímal se i mnoho dalších oborů.

Založením jsem nostalgik

Koncem 60. let publikoval první knihy, po roce 1968 už to kvůli jeho politickým postojům ovšem nešlo a psal do šuplíku. Velký román Padraikův zánik publikoval až v roce 1997.

Šachista vydá při partii stejně energie jako běžec za 20 kilometrů, říká vicemistr Evropy Ivan Hausner

Šachista Ivan Hausner

„První silný mezinárodní turnaj jsem hrál v roce 1976 v Děčíně,“ vzpomíná na své internacionální zážitky šachista Ivan Hausner. Tam porazil sovětského velmistra Lva Alburta.

V době, kdy už mohl v klidu odejít do důchodu, nastoupil Bohumil Nuska novou profesní dráhu. V roce 1990 se stal vysokoškolským pedagogem, založil katedru filozofie na liberecké Technické univerzitě.

„Založením jsem nostalgik,“ vrací se Bohumil Nuska ke svému jihočeskému původu, „a kotvím v minulosti. První léta se do člověka vtisknou tak silně, že se toho nemůže nikdy tak docela zbavit. V Liberci jsem dnes doma, ale vzpomínky na Budějovice a Doudlebsko mě provázejí celý život.“

Celé vyprávění Bohumila Nusky si můžete poslechnout v pořadu Jihočeši.

autor: Hana Soukupová
Spustit audio

Související