Za půlku prasete varování před kontrolou. Pamětnice vzpomíná, jak to chodilo za války na Písecku
Pořad Jihočeši tentokrát zavede do Údraže. Ta leží na sever od Albrechtic nad Vltavou na Písecku a v centru vesnice najdete mimo jiné rozlehlý statek U Hrdličků. Z něj pochází Dagmara Pavlátová, rozená Hrdličková. V usedlosti se narodila a dnes patří mezi už málo lidí, kteří ještě pamatují konec druhé světové války v kraji.
„Můj tatínek byl tady starostou a měl kontakty na české policajty v Písku. Maminka říkala, že on jim tam vždycky odveze půlku prasete. A tím pádem se mu oni revanšovali zase tím, že mu řekli, kdy bude hospodářská kontrola,“ začíná Dagmara Pavlátová své vzpomínání.
„To přišli Němci na přepadovou kontrolu hospodaření ve vesnici, neohlášeně,“ popisuje, jak fungoval dozor nad venkovem v době protektorátu.
„Jenže ti policajti o tom vždycky věděli předem. Tak to tatínkovi řekli, a on hned udělal protiopatření. To znamenalo, že poslal lidi z našeho statku po vsi, aby o kontrole řekli ostatním,“ dodává.
Celé vyprávění Dagmary Pavlátové o tom, jak se v Údraži žilo za války, ale také krátce před i po ní, si poslechněte v pořadu Jihočeši.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.