Šachista vydá při partii stejně energie jako běžec za 20 kilometrů, říká vicemistr Evropy Ivan Hausner

1. září 2018

„První silný mezinárodní turnaj jsem hrál v roce 1976 v Děčíně,“ vzpomíná na své internacionální zážitky šachista Ivan Hausner. Tam porazil sovětského velmistra Lva Alburta.

„Naše hra byla pro mne zajímavá z několika hledisek. Jednak byla tehdy vyhodnocená jako jedna z třiceti nejlepších partií světa za uplynulé pololetí a za druhé, Alburt si během našeho zápasu pořád četl nějakou knížku,“ vypráví.

Jeho soupeř vlastně četl na turnaji neustále. „Až později jsem zjistil, že to byla učebnice angličtiny. Když po nějakém čase emigroval do Ameriky, tak jsem ho pochopil. No, a do třetice, on tu partii vzdal tak, jak se mi to potom už nikdy v životě nestalo. Zastavil hodiny, vstal, podal mi ruku a uklonil se,“ popisuje.

Voda určila životní dráhu novináře a sportovce Petra Vitoně

Petr Vitoň

Novinář, fotograf, kameraman, ale také lyžař, plavec a jeden z průkopníků windsurfingu u nás – to je Petr Vitoň. „Narodil jsem se přímo u Malše, doma, v Havlíčkově kolonii a jen s malými peripetiemi tam žiji dodnes,“ říká sportovně vyhlížející muž.

Ivan Hausner pak nasbíral řadu šachových úspěchů. V roce 1992 obsadil na mistrovství Evropy stříbrnou pozici, hned za Kasparovem.

To, že jeho soupeř v Děčíně si během zápasu opakoval slovíčka, neznamená, že šachy jsou pouhou legráckou. „Udává se, že za partii vydá šachista tolik energie, co běžec za dvacet kilometrů,“ vysvětluje Ivan Hausner a připomíná, že běžně na turnajích šachisté hubnou.

Vyprávění Ivana Hausnera o svérázném světě šachového sportu si můžete poslechnout v pořadu Jihočeši.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související