Šachista vydá při partii stejně energie jako běžec za 20 kilometrů, říkal vicemistr Evropy Ivan Hausner
Ve věku 70 let zemřel 19. března 2023 šachista Ivan Hausner. Pražský rodák měl druhý domov v Soběšicích, vesnici napůl cesty mezi Strakonicemi a Sušicí. Právě tam v roce 2017 vznikl rozhovor pro cyklus Jihočeši, který přinášíme jako vzpomínku.
„První silný mezinárodní turnaj jsem hrál v roce 1976 v Děčíně,“ vzpomínal šachista Ivan Hausner na své internacionální zážitky. Tam porazil sovětského velmistra Lva Alburta.
„Naše hra byla pro mne zajímavá z několika hledisek. Jednak byla tehdy vyhodnocena jako jedna z třiceti nejlepších partií světa za uplynulé pololetí a za druhé, Alburt si během našeho zápasu pořád četl nějakou knížku,“ vyprávěl.
Jeho soupeř vlastně četl na turnaji neustále. „Až později jsem zjistil, že to byla učebnice angličtiny. Když po nějakém čase emigroval do Ameriky, tak jsem ho pochopil. No, a do třetice, on tu partii vzdal tak, jak se mi to potom už nikdy v životě nestalo. Zastavil hodiny, vstal, podal mi ruku a uklonil se,“ popisoval český šachista.
Ivan Hausner pak nasbíral řadu šachových úspěchů. V roce 1992 obsadil na mistrovství Evropy stříbrnou pozici, hned za legendárním Kasparovem.
To, že si jeho soupeř v Děčíně během zápasu opakoval slovíčka, ale neznamená, že jsou šachy pouhou legráckou. „Udává se, že za partii vydá šachista tolik energie co běžec za dvacet kilometrů,“ vysvětloval Ivan Hausner a připomínal, že šachisté běžně na turnajích hubnou.
Vyprávění Ivana Hausnera o svérázném světě šachového sportu si poslechněte v cyklu Jihočeši.
Související
-
Vyučil se obráběčem kovů, pak byl hercem, nakonec se ale Jiří Paďour stal biskupem
V pořadí dvanáctým mužem, který stanul v čele katolické diecéze na jihu Čech, byl biskup Jiří Paďour. Málokdo v té době věděl, že duchovní měl za sebou i hereckou kariéru
-
Voda určila životní dráhu novináře a sportovce Petra Vitoně. Byl jedním z našich prvních windsurfařů
Ve věku nedožitých 81 let zemřel Petr Vitoň, fotograf, kameraman a novinář z Českých Budějovic. Patřil mezi nepřehlédnutelné postavy jihočeské sportovní žurnalistiky.
-
Trenér musel zůstat doma, mobily jsme neměli, vzpomíná na svou první olympiádu Kateřina Neumannová
Dva tituly mistryně světa a šest olympijských medailí, včetně té nejcennější, získala v běhu na lyžích Kateřina Neumannová. Rodačka z Písku studovala a trénovala na Šumavě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.