Voda určila životní dráhu novináře a sportovce Petra Vitoně. Byl jedním z prvních českých windsurfařů
Ve věku nedožitých 81 let zemřel 28. února 2023 Petr Vitoň, fotograf, kameraman a novinář z Českých Budějovic. Patřil mezi nepřehlédnutelné postavy jihočeské sportovní žurnalistiky. Sám byl aktivním sportovcem, lyžařem a surfařem, působil jako kameraman v televizi, spolupracoval i s Českým rozhlasem České Budějovice. Jako vzpomínku přinášíme jeho vyprávění, které bylo natočeno v roce 2013 pro cyklus Jihočeši.
„Narodil jsem se přímo u Malše, doma v Havlíčkově kolonii, a jen s malými peripetiemi tam žiji celý život,“ vyprávěl Petr Vitoň. Voda se mu stala osudem. Nejen proto, že se jako malý v Malši dvakrát topil, ale především proto, že tento živel víceméně určil jeho dráhu projektanta i sportovního novináře.
Už během studií stavební průmyslovky pomáhal projektovat například přístaviště Lipno, kde pak absolvoval i manuální praxi. Mnohem častěji se však coby plavec nořil do vln lipenského jezera, a když k nám začátkem 70. let pronikly první zmínky o windsurfingu, hned prknu s plachtou propadl.
S partou nadšenců stavěl první prkna na koleni podomácku. Když se v roce 1974 jel první zkušební závod na Jesenické přehradě u Chebu, byl u toho. „Všechno jsme měli vlastnoručně vyrobené, včetně plachty, stěžně, ráhna. Tam nebylo nic koupeného, tady přece vůbec nic nebylo,“ smál se Petr Vitoň.
Čtěte také
Vzpomínal, jak poprvé vyjeli s českým windsurfingem na Lipno a postupně nakazili další kamarády na Kovářově a v Černé v Pošumaví. Petr Vitoň pak nechyběl na žádném závodě nového sportu.
„A zase díky kamarádům v tehdejší Jihočeské pravdě jsem o tom směl psát, občas uveřejnit nějakou fotku, což nikde v celé republice nebylo. A já jsem pak tu Jihočendu rozesílal surfařům po celých Čechách,“ popisoval.
Psaní novinových článků, a to nejen o windsurfingu, ale i dalších sportech, a zároveň fotografování a později i kamera nasměrovaly Petra Vitoně od stavařiny k novinařině. Zkrátka jeho koníčky nakonec určily jeho další profesi.
Celé vyprávění Petr Vitoně si poslechněte v cyklu Jihočeši online.
Související
-
Trenér musel zůstat doma, mobily jsme neměli, vzpomíná na svou první olympiádu Kateřina Neumannová
Dva tituly mistryně světa a šest olympijských medailí, včetně té nejcennější, získala v běhu na lyžích Kateřina Neumannová. Rodačka z Písku studovala a trénovala na Šumavě.
-
Legenda jihočeské sportovní žurnalistiky Míla Ortman dal přednost novinám před atraktivním oborem
„Fotbal je můj život. Na Dynamu klidně i umřu.“ Tyto věty uvádí na webových stránkách Deníku jako své motto legenda jihočeské sportovní žurnalistiky Bohumil Míla Ortman.
-
Jako kluk vymyslel hru „kýblovaná“, úspěchy ale sbíral v házené. Díky němu mají Strakonice i halu
„My jsme bydleli v ulici, která byla ze tří stran slepá,“ vzpomíná Jiří Dobeš na své dětství ve Strakonicích. „Určitě někdo namítne, že to je blbost, ale měla tvar kříže.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.