Voda určila životní dráhu novináře a sportovce Petra Vitoně. Byl jedním z prvních českých windsurfařů
Ve věku nedožitých 81 let zemřel 28. února 2023 Petr Vitoň, fotograf, kameraman a novinář z Českých Budějovic. Patřil mezi nepřehlédnutelné postavy jihočeské sportovní žurnalistiky. Sám byl aktivním sportovcem, lyžařem a surfařem, působil jako kameraman v televizi, spolupracoval i s Českým rozhlasem České Budějovice. Jako vzpomínku přinášíme jeho vyprávění, které bylo natočeno v roce 2013 pro cyklus Jihočeši.
„Narodil jsem se přímo u Malše, doma v Havlíčkově kolonii, a jen s malými peripetiemi tam žiji celý život,“ vyprávěl Petr Vitoň. Voda se mu stala osudem. Nejen proto, že se jako malý v Malši dvakrát topil, ale především proto, že tento živel víceméně určil jeho dráhu projektanta i sportovního novináře.
Už během studií stavební průmyslovky pomáhal projektovat například přístaviště Lipno, kde pak absolvoval i manuální praxi. Mnohem častěji se však coby plavec nořil do vln lipenského jezera, a když k nám začátkem 70. let pronikly první zmínky o windsurfingu, hned prknu s plachtou propadl.
S partou nadšenců stavěl první prkna na koleni podomácku. Když se v roce 1974 jel první zkušební závod na Jesenické přehradě u Chebu, byl u toho. „Všechno jsme měli vlastnoručně vyrobené, včetně plachty, stěžně, ráhna. Tam nebylo nic koupeného, tady přece vůbec nic nebylo,“ smál se Petr Vitoň.
Čtěte také
Vzpomínal, jak poprvé vyjeli s českým windsurfingem na Lipno a postupně nakazili další kamarády na Kovářově a v Černé v Pošumaví. Petr Vitoň pak nechyběl na žádném závodě nového sportu.
„A zase díky kamarádům v tehdejší Jihočeské pravdě jsem o tom směl psát, občas uveřejnit nějakou fotku, což nikde v celé republice nebylo. A já jsem pak tu Jihočendu rozesílal surfařům po celých Čechách,“ popisoval.
Psaní novinových článků, a to nejen o windsurfingu, ale i dalších sportech, a zároveň fotografování a později i kamera nasměrovaly Petra Vitoně od stavařiny k novinařině. Zkrátka jeho koníčky nakonec určily jeho další profesi.
Celé vyprávění Petr Vitoně si poslechněte v cyklu Jihočeši online.
Související
-
Trenér musel zůstat doma, mobily jsme neměli, vzpomíná na svou první olympiádu Kateřina Neumannová
Dva tituly mistryně světa a šest olympijských medailí, včetně té nejcennější, získala v běhu na lyžích Kateřina Neumannová. Rodačka z Písku studovala a trénovala na Šumavě.
-
Legenda jihočeské sportovní žurnalistiky Míla Ortman dal přednost novinám před atraktivním oborem
„Fotbal je můj život. Na Dynamu klidně i umřu.“ Tyto věty uvádí na webových stránkách Deníku jako své motto legenda jihočeské sportovní žurnalistiky Bohumil Míla Ortman.
-
Jako kluk vymyslel hru „kýblovaná“, úspěchy ale sbíral v házené. Díky němu mají Strakonice i halu
„My jsme bydleli v ulici, která byla ze tří stran slepá,“ vzpomíná Jiří Dobeš na své dětství ve Strakonicích. „Určitě někdo namítne, že to je blbost, ale měla tvar kříže.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...