Biolog František Sehnal zkoumal, jak namíchat elixír mládí

24. červen 2017
František Sehnal

Ačkoli se celý život zabývá drobnými organismy, ze všeho, co řekne, slyšíte nadhled. Získaný jednak bohatými mezinárodními i prostě mezilidskými zkušenostmi, ale ještě o něco víc nadhled vrozený.

„Ve skautu mi říkali kytičkář,“ vypráví František Sehnal o jasné volbě, která ho vedla k vysokoškolským studiím a pozdějšímu uplatnění. Jeho profesí i láskou se stala biologie.

Ačkoli od květin nadlouho odbočil k hmyzu, coby dlouholetý ředitel Biologického centra Akademie věd České republiky se na čas vrátil i k říši rostlinné. Stál například za výzkumem geneticky modifikovaných potravin anebo za projekty ochrany životního prostředí.

Osobně se nejvíc zabýval výzkumem takzvaných hormonálních podmiňovatelů u hmyzu. Využít se dají jednak k hubení škůdců nebo proti komárům, ale také - a to vás možná překvapí - k uspokojení odvěké touhy člověka po věčném mládí.

„Juvenilní hormon udržuje hmyz ve stálém mládí. Pokud mají například housenky tento hormon, tak rostou a jsou to pořád větší a větší housenky, můžete je učinit skoro nesmrtelnými. Budou žít třikrát déle než normálně, což by u člověka znamenalo skoro tři sta let. To už by stálo za to, že?“ usmívá se profesor František Sehnal. „Takže juvenilní hormon je v popředí zájmu vědců po celém světě,“ dodává.

Celé vyprávění Františka Sehnala si můžete poslechnout v pořadu Jihočeši.

Spustit audio
  • Životní styl
  • Publicistika
  • entomolog