Jednu z největších záhad archeologie vyřešil i díky znalostem z vodáckého kroužku
Rozpohyboval obří sochy moai na Velikonočním ostrově. Stačila mu k tomu lana a několik lidí. Tenhle kousek proslavil Pavla Pavla, technika a experimentálního archeologa ze Strakonic.
Jako kluk chtěl být malířem a věnoval se i sjezdovému lyžování. Absolvoval vysokou školu strojní a elektrotechnickou, pracoval jako projektant. Dva roky působil také jako učitel odborných předmětů na průmyslovce.
„Když se mě lidé ptají, proč mi rodiče dali jméno totožné s příjmením, říkám, že se otec bál, že budu hloupej a nebudu umět vyplňovat dotazníky, tak mi chtěl život hned od začátku zjednodušit,“ směje se Pavel Pavel.
Proslul tím, že v roce 1986 rozchodil sochy moai na Velikonočním ostrově. Využil k tomu podle svých slov nejen znalosti z vysoké školy. „Znalosti mechaniky a techniky provázejí lidstvo snad při všech stavbách – od prvních vztyčování menhirů po stavbu pyramid nebo Čínské zdi. Ale mně pomohlo i romantické dětství. Jako vodák jsem se učil vázat uzly, takové ty tábornické dovednosti, takže jsem se dokázal podívat i na tu praktickou stránku,“ říká.
Jako technikovi mu vrtalo hlavou, jak „primitivní“ domorodci dokázali postavit obří sochy a následně je transportovat. Legendy mluví o kouzelnici, objevila se i teorie o mimozemšťanech, ale pravda je skryta v pověsti, která říká, že sochy chodily ve stoje kývavým pohybem v přívratných polokroužcích.
„To je jednoduché. Náš golem se pohybuje nakrucováním boků, popeláři takhle stěhovali popelnice, pivovarníci sudy, ženy tak odsunou těžkou ledničku nebo skříň. Nic nového pod sluncem. Akorát nám připadá trochu divné, že se to vztahuje i na ohromnou sochu. Ta se dá pomocí lan rozkývat do stran,“ vysvětluje Pavel Pavel.
Na cestu na Velikonoční ostrov ho do výpravy přibral norský etnograf Thor Heyerdahl. S pomocí místních obyvatel tu pak Pavel Pavel předvedl, jako mohou až 30 tun těžké sochy chodit pouze za pomoci lan ovládaných malou skupinou osob.
Celý rozhovor s Pavlem Pavlem, který rozchodil sochy moai, si poslechněte online, nebo si jej stáhněte k pozdějšímu poslechu do svých počítačů či mobilů.
Související
-
Vědeckou stanici v tropické Papui-Nové Guineji mají jenom Češi. Zapojili totiž domorodce
Už přes dvacet let funguje výzkumné centrum v Papui-Nové Guineji, které založil ekolog Vojtěch Novotný. Před nedávnem tu navíc zprovoznili unikátní jeřáb ke studiu lesa.
-
To, co jsme našli na vraku trajektu Estonia, nás vyděsilo, říká potápěč
Patří mezi několik málo lidí, kteří jsou povoláváni k zahraničním expedicím do velkých hloubek. Mezinárodně uznávaným vrakovým potápěčem je Jindřich Böhm.
-
Už nešlo o omrzliny, ale o to, jestli přežiju. Na Mount Everestu zažil kritické chvíle
Trasu Prachatice – Mount Everest zdolal v květnu sportovec Ivo Grabmüller. Završil tak dobývání takzvané Koruny planety neboli sedmi nejvyšších vrcholů sedmi kontinentů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.