Blanský les je už 35 let chráněnou krajinnou oblastí. Ochranáři tu sází aleje i obnovují tůně
Chráněná krajinná oblast Blanský les slaví letos 35 let. Je cenná malebnou krajinou, ve které žije mnoho vzácných rostlin a živočichů. Patří do ní například kaňon řeky Vltavy, ale i keltské oppidum u Třísova. Za dobu trvání CHKO se podařilo obnovit řadu potoků a mezí, ale také zabránit nežádoucím výstavbám.
„Tohle je třešeň, hned vedle máme jabloň a támhle o kousek dál už začínají švestky. Těch stromků je celkem pětadvacet,“ ukazuje nové stromořadí nedaleko Brloha na Českokrumlovsku botanička Tereza Rejnková z Agentury ochrany přírody a krajiny.
„Alej vznikla před několika měsíci, vysázeli jsme ji tu s dobrovolníky. Za dobu existence Chráněné krajinné oblasti Blanský les jsme založili už asi dvacet alejí. Celkem je to několik set stromů, které jsme do krajiny navrátili. Velké aleje vznikly na Holubovsku, v přírodní památce Cvičák u Českého Krumlova nebo v okolí Křemže,“ dodává.
Ochranáři se snaží zachovat původní ráz krajiny. „Zajišťujeme péči o zvláště chráněné druhy rostlin i živočichů. Uzpůsobujeme jim zásahy na míru, jedná se jak o kosení, tak o pastvu. K naší činnosti patří například i obnova tůní nebo revitalizace potoků,“ popisuje botanička.
Čtěte také
Důležité je podle ní ale také usměrňování výstavby v chráněném území. „V podstatě napovídáme lidem, kde se může stavět a jak by ty stavby měly vypadat, aby Blanský les jako takový zůstal zachován. A v tom hrají důležitou roli samozřejmě i obce, proto se s nimi snažíme spolupracovat,“ doplňuje.
Významným počinem byla revitalizace potoka Borová u Chvalšin na Českokrumlovsku. U toho bylo před 25 lety vodohospodář Filip Šipan. „Potok Borová byl napřímen jako pravítko, byl regulován a neplnil ekologické funkce, které by přirozený vodní tok plnit měl. My jsme ho rozvlnili, vznikly tam tůňky a už víme, že se sem vrátili vzácné vážky, obojživelníci a mokřadní rostliny. Zároveň je revitalizace důležitým protipovodňovým opatřením, protože zpomaluje odtok vody z krajiny,“ líčí.
Do péče o krajinu v Blanském lese jdou ročně miliony korun. Největším projektem letošního roku je obnova přítoku Chlumského potoka u Křemže.
Související
-
V Blanském lese byl nejspíš každý, i když to možná ani neví, připomínají správci chráněné oblasti
„Blanský les − malebná podhorská krajina s bohatstvím cenných smíšených lesů a rozkvetlých luk, domov nebývalého množství vzácných druhů rostlin i živočichů.”
-
Hejno kriticky ohrožených poláků malých na Třeboňsku se rozrostlo díky spolupráci tří zoo
Tři zoologické zahrady posilují populaci poláků malých na Třeboňsku. Tito vodní ptáci na začátku století z naší přírody téměř vymizeli kvůli vysušování mokřadů.
-
Pod elektrickým vedením může žít mnoho živočichů a rostlin. Stačí, aby plochy spásalo stádo ovcí
Kráčivý bagr a ovce původem ze Skotska dokáží šetrně udržovat ochranná pásma pod dráty elektrického vedení. Tento alternativní způsob údržby se testuje na Písecku.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Problém opět neřeší systémově.‘ Prezident Pavel vetoval novelu o zvýšení platů veřejných činitelů
-
Do dětského domova jsem se dostal náhle po smrti babičky, jsem tam jen rok, říká 12letý Samuel
-
Ze setkání v Mnichově byla evropská kocovina. Pozvání na další večeři to ale nevyřeší, říká Pojar
-
Zemřel Miloš Balák, bývalý šéf Lesní správy Lány. Bylo mu 57 let