Blanský les je už 35 let chráněnou krajinnou oblastí. Ochranáři tu sází aleje i obnovují tůně

29. leden 2025 12:10

Největší audioportál na českém internetu

Pohled na horu Kleť v Blanském lese | Foto: Petr Lundák, MAFRA / Profimedia

Novou alejí v Blanském lese se prošla Jitka Cibulová Vokatá

Chráněná krajinná oblast Blanský les slaví letos 35 let. Je cenná malebnou krajinou, ve které žije mnoho vzácných rostlin a živočichů. Patří do ní například kaňon řeky Vltavy, ale i keltské oppidum u Třísova. Za dobu trvání CHKO se podařilo obnovit řadu potoků a mezí, ale také zabránit nežádoucím výstavbám.

„Tohle je třešeň, hned vedle máme jabloň a támhle o kousek dál už začínají švestky. Těch stromků je celkem pětadvacet,“ ukazuje nové stromořadí nedaleko Brloha na Českokrumlovsku botanička Tereza Rejnková z Agentury ochrany přírody a krajiny.

„Alej vznikla před několika měsíci, vysázeli jsme ji tu s dobrovolníky. Za dobu existence Chráněné krajinné oblasti Blanský les jsme založili už asi dvacet alejí. Celkem je to několik set stromů, které jsme do krajiny navrátili. Velké aleje vznikly na Holubovsku, v přírodní památce Cvičák u Českého Krumlova nebo v okolí Křemže,“ dodává.

Ochranáři se snaží zachovat původní ráz krajiny. „Zajišťujeme péči o zvláště chráněné druhy rostlin i živočichů. Uzpůsobujeme jim zásahy na míru, jedná se jak o kosení, tak o pastvu. K naší činnosti patří například i obnova tůní nebo revitalizace potoků,“ popisuje botanička.

Čtěte také

Důležité je podle ní ale také usměrňování výstavby v chráněném území. „V podstatě napovídáme lidem, kde se může stavět a jak by ty stavby měly vypadat, aby Blanský les jako takový zůstal zachován. A v tom hrají důležitou roli samozřejmě i obce, proto se s nimi snažíme spolupracovat,“ doplňuje.

Významným počinem byla revitalizace potoka Borová u Chvalšin na Českokrumlovsku. U toho bylo před 25 lety vodohospodář Filip Šipan. „Potok Borová byl napřímen jako pravítko, byl regulován a neplnil ekologické funkce, které by přirozený vodní tok plnit měl. My jsme ho rozvlnili, vznikly tam tůňky a už víme, že se sem vrátili vzácné vážky, obojživelníci a mokřadní rostliny. Zároveň je revitalizace důležitým protipovodňovým opatřením, protože zpomaluje odtok vody z krajiny,“ líčí.

Do péče o krajinu v Blanském lese jdou ročně miliony korun. Největším projektem letošního roku je obnova přítoku Chlumského potoka u Křemže.

Související