Babička filtr ctí písničkář Michal Horák. Do svých textů nedává nic, co by se neodvážil pustit babičce

29. březen 2022

Michal Horák je písničkář, kterého zná zejména mladá generace. Bavit svou hudbou, historkami i milou bezprostředností ale dokáže úplně každého. Sám pro sebe si například stanovil etický kodex babička – nezpívá nic, co by se jeho babičce nelíbilo. A tak je jeho humor prostý vulgarit, laskavý a mnohým z nás blízký.

Michala Horáka prý znají především dospělí, kteří mají děti. Přitom na dětské publikum při psaní vůbec nepomýšlel. „Pro děti jsem své písničky nikdy nezamýšlel. Většinu repertoáru mám třeba z vysokoškolského prostředí, o chození do hospod a tak. Ale je pravda, že mám ten babička filtr, zásadně nepoužívám nic, co bych se neodvážil pustit své babičce. Možná proto se to pak maminky nebojí pustit svým dětem,“ komentuje.

Cesta jeho písní tedy vede napříč generacemi. „Na koncerty chodí průřez od dětí po důchodce, největší posluchačskou základnu mám v rozmezí od dvaceti do pětadvaceti let, tedy de facto své vrstevníky,“ hodnotí Michal Horák.

Čtěte také

Jako muzikanta ho velmi ovlivnila kapela Beatles, kterou objevil ve svých třinácti letech. „Já jsem se do nich tak zamiloval, že jsem chtěl okamžitě psát to, co oni. Zkoušel jsem anglické texty,“ vzpomíná.

Nakonec se ale rozhodl psát písničkové příběhy česky a po svém. Podobnost s Beatles by ovšem možná někdo mohl vidět třeba v písni, v níž zpívá, podobně jako Paul McCartney, co se stane, až mu bude pětašedesát. „No vidíte, a to je zrovna písnička inspirovaná mým tátou, takže jsem to tomu Paulovi snad neukradl,“ směje se Michal Horák.

Celý rozhovor s písničkářem Michalem Horákem, který skládá, zpívá, hraje na kytaru a piano, jezdí na babetě a jako vedoucí na dětské tábory, vystudoval učitelství pro první stupeň a napsal mimo jiné sérii písniček na vyjmenovaná slova, si poslechněte online.

Spustit audio

Související