Antonín Pelíšek: Vltava
V poslední době se opět rozbouřila diskuze kolem projektu Vltava splavná. Jeho cílem je dostat výletní lodě z Českých Budějovic až do Hamburku. Záměr trochu pokulhává vinou nákladů. Ukazují se příliš veliké.
To nezabránilo nedávné schůzce politiků, státních úředníků a podnikatelů v Českých Budějovicích, aby se dohodli na společném tlaku za dokončení projektu. Jen splavnění úseku z Budějovic do Prahy vyjde podle nich nejméně na pět miliard korun, ale některé úseky v ceně dvou miliard už jsou hotové. Ujistili sebe i veřejnost, splavná Vltava vydělá ročně miliardu, takže návratnost investic bude pět let.
Dodali, že to chce ještě maličkost. Nahnat k řece ještě víc turistů, víc konzumentů služeb a víc obchodníků. Nejlépe už od pramenů Vltavy, protože jde o skvělý byznys.
Mám obavy z toho, aby tato legendární řeka přežila při takových plánech příštích dvacet let. Co tomu asi říká Werichova babička Mary, která dopádlovala ve svých sto letech ze Štěchovic až do Prahy k volbám a překonala při cestě bývalé Svatojánské proudy? V dnešní době by zřejmě volit nešla. Nejspíš by odjela do Hamburku a tam se podobně jako strýček Jack od Baťova kanálu uchlastala v první přístavní putyce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Ze světa lesních samot
Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.