Antonín Pelíšek: Vltava

18. červenec 2019

V poslední době se opět rozbouřila diskuze kolem projektu Vltava splavná. Jeho cílem je dostat výletní lodě z Českých Budějovic až do Hamburku. Záměr trochu pokulhává vinou nákladů. Ukazují se příliš veliké.

To nezabránilo nedávné schůzce politiků, státních úředníků a podnikatelů v Českých Budějovicích, aby se dohodli na společném tlaku za dokončení projektu. Jen splavnění úseku z Budějovic do Prahy vyjde podle nich nejméně na pět miliard korun, ale některé úseky v ceně dvou miliard už jsou hotové. Ujistili sebe i veřejnost, splavná Vltava vydělá ročně miliardu, takže návratnost investic bude pět let.

Dodali, že to chce ještě maličkost. Nahnat k řece ještě víc turistů, víc konzumentů služeb a víc obchodníků. Nejlépe už od pramenů Vltavy, protože jde o skvělý byznys.

Mám obavy z toho, aby tato legendární řeka přežila při takových plánech příštích dvacet let. Co tomu asi říká Werichova babička Mary, která dopádlovala ve svých sto letech ze Štěchovic až do Prahy k volbám a překonala při cestě bývalé Svatojánské proudy? V dnešní době by zřejmě volit nešla. Nejspíš by odjela do Hamburku a tam se podobně jako strýček Jack od Baťova kanálu uchlastala v první přístavní putyce.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.