Antonín Pelíšek: Vltava

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Díky nové plavební komoře v Hluboké nad Vltavou budou moci plout lodě z Českých Budějovic až na vodní nádrž Hněvkovice
0:00
/
0:00

V poslední době se opět rozbouřila diskuze kolem projektu Vltava splavná. Jeho cílem je dostat výletní lodě z Českých Budějovic až do Hamburku. Záměr trochu pokulhává vinou nákladů. Ukazují se příliš veliké.

To nezabránilo nedávné schůzce politiků, státních úředníků a podnikatelů v Českých Budějovicích, aby se dohodli na společném tlaku za dokončení projektu. Jen splavnění úseku z Budějovic do Prahy vyjde podle nich nejméně na pět miliard korun, ale některé úseky v ceně dvou miliard už jsou hotové. Ujistili sebe i veřejnost, splavná Vltava vydělá ročně miliardu, takže návratnost investic bude pět let.

Dodali, že to chce ještě maličkost. Nahnat k řece ještě víc turistů, víc konzumentů služeb a víc obchodníků. Nejlépe už od pramenů Vltavy, protože jde o skvělý byznys.

Mám obavy z toho, aby tato legendární řeka přežila při takových plánech příštích dvacet let. Co tomu asi říká Werichova babička Mary, která dopádlovala ve svých sto letech ze Štěchovic až do Prahy k volbám a překonala při cestě bývalé Svatojánské proudy? V dnešní době by zřejmě volit nešla. Nejspíš by odjela do Hamburku a tam se podobně jako strýček Jack od Baťova kanálu uchlastala v první přístavní putyce.