Antonín Pelíšek: Něžní poslové jara
Blíží se jaro. Jako každý rok nevnímám změnu období podle meteorologů, ale vlastní intuicí, která mě nutí plánovat první setbu semen do kelímků za okno.
Papriky, rajčata, byliny, květiny. Po zakoupení sáčku třapatek, které se začínají pěstovat podle návodu v březnu, mě napadlo, jaký má naše mateřština pro květiny úžasné názvy.
V době, kdy je naše řeč zaplevelená až odpornými anglikanismy, je nádherné, že stále přežívají výrazy našich předků. Jsou roztomilé, něžné a některé vtipné.
Můžeme si tak barvitě představit rozkvetlou louku, kde rostou zvonky, kohoutky, ohníčky, orlíčky nebo čekanky a na jejím okraji třeba mateřídouška, náprstníky a laskavce. Samozřejmě nechybějí žluté pampelišky.
Pokud jsem připomněl blížící se jaro, musím zmínit, že leckde celou zimu přežily sedmikrásky a už teď vystrčily hlavičky sněženky a bledule. Cítíte tu záplavu krásných názvů?
Co nevidět se objeví podběl a po něm petrklíče, sasanky a blatouchy. Mimochodem mnoho z nich má v sobě kouzelnou moc. Podběl nebo také babuše či lopušnice, koňské kopyto, líčko panny Marie a bůhví jakými slovy ho pojmenovali naši předchůdci, se hodí podle květinové kuchařky do polévek, salátů či nádivek. Jako léčivka proti zánětům, kašli nebo na bolavé klouby. Esoterikům přináší odvar z podbělu lásku, posiluje jasnovidectví a nastoluje mír.
Slyšíte? To jaro klepe na dveře. Na skalce už vykoukly prvosenky a koniklec.
Související
-
Antonín Pelíšek: Uspěchaná doba
Žijeme v uspěchané době. Slovní spojení, které z médií slýchám šedesát let. Tak dlouho a pořád víc a víc spěcháme. Troufnu si říci, že podobné stesky jsou ještě starší.
-
Antonín Pelíšek: Šunka od kosti
Jsou okamžiky v životě lidském, kdy se nebe zachmuří a slunce přestane zářit. Mezi ně patří třeba onemocnění v rodině. Znáte to, starosti, obavy. Nedávno potkaly i mě.
-
Antonín Pelíšek: Když nám lidi půjčujou
To se nám hoduje, když nám lidi půjčujou peníze. Větu feldkuráta Katze z Haškova románu o Švejkovi jsem si nedávno připomněl při čtení knihy o vodních dílech na Vltavě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.