Antonín Pelíšek: Máme je kolem sebe
Před několika lety vyšel v novinách inzerát: Nabízím levné skoro bezúdržbové klimatizační zařízení pro chlazení zahrady a obvodových zdí domu.
V době chladniček, ventilátorů a klimatizací byl o nabídku mimořádný zájem. Jaké bylo ale překvapení zájemců, když jim přišla rada. Pořiďte si stromy.
Po skoro dvaceti letech, kdy se připravujeme na změny klimatu, jsem s autorem inzerátu mluvil. Je jím známý přírodovědec, botanik a milovník stromů. Mimo jiné se zapojil i do aktuálního projektu, jak připravit na změny počasí České Budějovice. Město se už teď v létě přehřívá a trpí suchem. Opatření proti tomuto vývoji budou stát miliardy korun.
Zelené střechy na budovách, vodní prvky, izolace domů, elektrické ochlazování. A přitom levné chlazení jsme ve městě už kdysi měli. Stačí si prohlédnout sto let staré pohlednice.
V každé ulici, dokonce i na náměstí jsou stromy, které dnes ustupují životnímu stylu. Zástavbě a automobilové dopravě. A přitom jsou tak jedinečné.
Víte, že jeden vzrostlý listnatý strom denně odpaří až sto litrů vody a ochladí okolí výkonem sedmi kilowattů? Pro srovnání jedna klimatizační jednotka v luxusním hotelu napojená na elektřinu má výkon o třetinu menší.
Možná jsem se netrefil správně do ročního období, ale stromy slouží i v zimě. Zastavují vítr, chrání zaváté chodníky a zlepšují prostředí estetikou. No, řekněte sami. Není to úžasné? Klimatizace, která je krásně barevná, absolutně tichá a na jaře krásně voní.
Související
-
Antonín Pelíšek: Kapličky
Národnímu památkovému ústavu v Českých Budějovicích se podařil počin, ze kterého bude mít radost nejeden Jihočech. Vydal knížku o návesních kaplích, které zdobí krajinu.
-
Antonín Pelíšek: Krvavé koleno
Připomenu si tu atmosféru pokaždé, když jdu v Českém Krumlově po lávce nad Vltavou. Vpravo hučí jez a na konci se chodník prudce svažuje do Široké ulice s bývalým mlýnem.
-
Antonín Pelíšek: Zvonky štěstí
Měl jsem zase jednou štěstí. Cestou od zastávky trolejbusu mě jen náhodou nepřejel cyklista. Oba jsme využili trasu, která je chodníkem pro pěší a cyklostezkou zároveň.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.