Antonín Pelíšek: Holubí dům. O ztrátě domova, který musel ustoupit stavbě jaderné elektrárny
V 80. a 90. letech minulého století zmizelo kvůli stavbě jaderné elektrárny Temelín ze světa šest jihočeských vesnic: Křtěnov, Temelínec, Knín, Březí, Podhájí a Jaroslavice. Svoje domovy muselo tehdy opustit na 500 lidí… Jejich příběhy byly inspirací pro povídku Holubí dům.
Příběh o ztrátě domova, který musel ustoupit jaderné elektrárně, napsal novinář a spisovatel Antonín Pelíšek přímo pro Český rozhlas České Budějovice. Čerpal ze zkušeností lidí nuceně opouštějících místa, kde jejich předkové často žili po staletí.
Povídku Holubí dům v rozhlasovém studiu načetl herec Jihočeského divadla Pavel Oubram.
Antonín Pelíšek
Českobudějovický rodák Antonín Pelíšek (1952) začínal svoji novinářskou kariéru v roce 1971, kdy načas působil v Jihočeské pravdě jako spolupracovník vysílání rozhlasového sobotního studia mladých.
Poté vystřídal různá zaměstnání – pracoval jako nákupčí, technik v národním podniku Motor, slévárenský dělník nebo kontrolor v českobudějovické Škodovce.
Po listopadu 1989 se vrátil k novinařině. Působil v týdeníku Nový život, v měsíčníku Železničář, v denících Prostor a Lidová demokracie nebo v ČTK. Od roku 1996 píše pro Mladou frontu Dnes, specializuje se na krimi a ekologii.
Je autorem románů Rybí oko, Člověk z pavilonu N nebo Znamení touha. Pro děti napsal knížku Kuře s modrýma očima. Jeho zatím poslední novela Dlouhý most, autobiografický příběh o dospívání na předměstí Českých Budějovic, vyšla v roce 2023.
Pro Český rozhlas České Budějovice napsal povídky Holubí dům, Motýl, Klíč, Dům číslo 18 nebo Příběh Pasovary.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.