Antonín Pelíšek: Domácí indikátor

29. září 2022

Před lety jsem si pořídil do domácnosti nový spotřebič. Je chlupatý, má čtyři nohy a ocas a mezi lidmi se mu říká domácí mazlíček. Pro mě je to černý kocour jménem Čert.

V poslední době svou žravostí slouží jako indikátor kvality života. Když jsem si ho přinesl z útulku, měl v rodném listě napsáno, že se jmenuje Ondra, je klidný a často zadumaný, nalezený v Týně nad Vltavou a jako odměna mu poslouží malý kousek eidamu.

Po čase se změnil. Je sice občas zadumaný, ale už nežere eidam. Zježí chlupy a otřese se při přičichnutí k libovému párku, kabanosu a dokonce i k vysočině. Kočičí konzervy chce jen ty značkové stejně jako granule. Zřejmě je levné jídlo stále míň kvalitní, což zvíře pozná.

Chutnají mu zatím lepší tvrdé sýry a nepohrdne ani šunkou od kosti nebo čabajkou. Má i v zimě pootevřené venkovní okno a když mu naservíruju levnější konzervu, která je dnes mimochodem o sto procent zdražená, chodí kolem plné misky i dva dny, aniž se jí dotkne. Pak vrčí a častuje mě podrážděnými skřeky.

Nedávno jsem mu udělal malou přednášku. Jen tak, mezi čtyřma očima. Vysvětlil jsem mu, co je to energetická krize, kolik stojí zemní plyn a jak se do cen potravin promítá inflace. Chvíli mě pozoroval, pak pohlédl na televizní obrazovku, kde právě dávali demonstraci z Václaváku, udělal kočičí hřbet a znuděně zívnul. To mě dostalo.

A tak mám v zásobě jeden plán. Posadím ho do prvního vlaku do Prahy, do baťůžku mu dám transparent a pošlu ho na srocení rozhněvaných. Přece i domácí mazlíčci mají určitá práva. To by v tom byl čert, aby je neprosadili.

autor: Antonín Pelíšek | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?