Anna Bolavá: Návštěva proutkaře Miloše Šurala. Groteskní příběh o uražené vodě a jejím svérázném hledači
Je parné léto a majitelé jedné zahrady chtějí najít vodu. Přizvou si tedy vyhlášeného proutkaře, který má dokonce titul docent, ale vypadá trošku jako „houmlesák“. To je zápletka groteskní povídky spisovatelky Anny Bolavé.
Příběh o uražené vodě a jejím svérázném hledači napsala držitelka ceny Magnesia Litera přímo pro Český rozhlas České Budějovice v roce 2021. Text načetl herec Jihočeského divadla Tomáš Drápela.
„To si taky vyjasníme, Zdeno. Nebudu tady chodit s klackem, to možná znáš z televize, ale takhle to nefunguje. Nebo funguje, ale jinde, rozhodně ne tady u vás. Vy jste speciální případ. Že bydlíte v rovině a spodní voda před lety odtekla? Tomuhle chceš věřit? Chceš se smířit s tím, že umíráš žízní, když se zbytek světa koupe? Voda duní v dálce, ale nám se skrývá, brání se, protože je uražená.“
„Voda je uražená?“
„To se vsaď! A my, teda hlavně já, ji poprosíme o návrat!“
Anna Bolavá (1981) je čtenářské veřejnosti známá především jako autorka románů. V roce 2015 vydala první román s názvem Do tmy, v následujícím roce za něj získala cenu Magnesia Litera v kategorii próza. V roce 2017 vyšel román Ke dnu a o tři roky později román Před povodní, který volnou trilogii z jihočeského maloměsta zakončil. Všechny tři zmíněné knihy dostaly i podobu rozhlasové četby na pokračování.
Anna Bolavá má na svém kontě také řadu povídek. Tenhle literární útvar má ráda, byť, jak říká, je pro autora z hlediska psaní poměrně náročný. Na malém prostoru se musí něco představit, rozehrát i zakončit. Psaní povídek je podle ní v podstatě řemeslná práce, která dobře funguje i jako trénink při pilování stylu.
Texty Anny Bolavé najdeme například v tematických povídkových antologiích nakladatelství Listen, které se specializuje právě na vydávání českých textů. Anna Bolavá napsala také několik povídek přímo pro Český rozhlas – konkrétně pro stanici Vltava a pro Český rozhlas České Budějovice.
Českobudějovické studio ji oslovilo jako krajanku, Anna Bolavá se narodila ve Strakonicích a dětství a mládí prožila ve městě, v němž na konci 19. století žil například i spisovatel Julius Zeyer, tedy ve Vodňanech. Jihočeské maloměsto jí občas poslouží i jako inspirační zdroj při psaní.
Jako autorka má ráda groteskno, s nímž pracuje především právě v povídkách. A není prý třeba si ho ani moc vymýšlet, protože ho prostě často vidí kolem sebe. Psaní povídek pro ni obvykle funguje jako odpočinutí v mezičase při psaní románu. A vůbec se nevyhýbá psaní „na zakázku“, alespoň ji to donutí sednout a rozvinout zajímavý nápad, který už má dávno poznamenaný. Letos na podzim by v nakladatelství Odeon měl vyjít její v pořadí už čtvrtý román Vypravěč.
Související
-
Nádherná doba plná svobody. Osobní román o dospívání v 90. letech napsal Radim Bártů
Románovou prvotinu vydal bývalý rozhlasák, dnes televizní redaktor Radim Bártů. Jeho Poslední pomazlení je napsáno bohatým jazykem, ale tak peprně, že není pro každého.
-
Myslela jsem si, že budu rozverná stará dáma, ale dáma nejsem, směje se spisovatelka Hana Hosnedlová
Životní jubileum ji neděsí. Svůj věk si prý poctivě odžila. Teď doufá, že jí zdraví ještě dovolí podnikat to, co má ráda. Novinářka i cestovatelka slaví pětasedmdesátku.
-
Budějovičtí se k předkům z vykřičených domů hrdě hlásí, říká autor příběhu z nevěstinců Jan Štifter
Café Groll. Tak se jmenuje novela Jana Štiftera o prvorepublikových prostitutkách z centra Českých Budějovic. Vznikla podle ní divadelní inscenace i rozhlasová četba.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.