Myslela jsem si, že budu rozverná stará dáma, ale dáma nejsem, směje se spisovatelka Hana Hosnedlová
Životní jubileum ji neděsí. Jak říká, svůj věk si poctivě odžila. Teď doufá, že jí zdraví ještě dovolí podnikat všechno, co má ráda. Novinářka, spisovatelka, rozhlasová sloupkařka, vášnivá cestovatelka a celoživotní trampka Hana Hosnedlová slaví pětasedmdesátku.
Hana Hosnedlová se nedrží zásady, že se o věku žen nemluví. „Mně to vůbec nevadí, já jsem si těch pětasedmdesát let poctivě odžila, takže si myslím, že se nemám za co stydět,“ říká.
Když jí bylo čtrnáct, přála si, aby jí bylo patnáct, aby dostala občanku a mohla jezdit na vandry. „Když mi bylo šestnáct, sedmnáct, tak už jsem chtěla, aby mi bylo osmnáct, abych si mohla udělat řidičák. A tak to šlo dál. Zlom nastal někdy v šestatřiceti, kdy jsem si uvědomila, že se jede z kopečku dolů. John Updike tomu říká šestatřicitýda,“ cituje spisovatelka spisovatele.
Čtěte také
Přesto Hana Hosnedlová nese své uplynulé třičtvrtěstoletí realisticky a odhodlaně. „Uvědomuju si, že už mám větší část života za sebou, a moc ráda bych tu část, kterou mám ještě před sebou, využila co možná nejlépe a nejpestřeji,“ komentuje.
Své rozhlasové sloupky ráda píše o dětství a mládí. Představovala si sama sebe v tomto věku jako holčička? „Ano. Představovala jsem si rozvernou starou dámu. Ale nejsem ani stará dáma, ani dáma,“ směje se žena, které ovšem rozvernost rozhodně vydržela.
Jak říká, žádného životního milníku se nikdy nebála. „Brala jsem věci tak, jak přicházejí. Obvykle se nedají oddiskutovat a měnit, takže to člověk musí přijmout. Pětasedmdesátka je nepříjemná jen ze zdravotních důvodů, že člověku ubývá sil, že už není tak čilý jako v mládí. Moc bych si přála, abych toho ještě hodně zmohla, abych dokázala chodit, jezdit, zažívat a psát,“ dodává.
Celý rozhovor s Hanou Hosnedlovou si poslechněte online.
Související
-
Co se skrývá na straně 22? A proč je na straně 17 vždycky razítko? Odpovídá spisovatel Jan Cempírek
Jan Cempírek z Budějovic dělal v životě ledasco, včetně toho, že byl honákem krav. Napsal nezvyklé cestopisy, ale i román fiktivní vietnamské autorky, vede nakladatelství.
-
Pro rozhlas píší sloupky spisovatelé, lékař i IT specialista. Zároveň musí text přečíst na mikrofon
V nejmenším studiu budějovického rozhlasu vznikají publicistické příspěvky, například Rozhlasové sloupky. Dramaturgyně Martina Toušková tu spolupracuje s různými autory.
-
Hana Hosnedlová: První lásky
Miluju máj, měsíc plný zeleně, květů, vůní i nadějí. Kromě jiného je i měsícem lásky, začíná přeci polibkem pod rozkvetlou třešní...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...