Aleš Dvořák hrál hokej v sedmi zemích světa, drsné podmínky zažil v juniorské lize v Kanadě
V případě Aleše Dvořáka z Českých Budějovic nepadlo jablko daleko od stromu. Syn slavného hokejisty Miroslava Dvořáka se vydal v otcových šlépějích. Hrál hokej ve světě a dnes je trenérem.
Aleš Dvořák působil jako hokejista v sedmi zemích světa. „V Kanadě v juniorském věku, ve Spojených státech amerických na nižších farmách, pak jsem se přesunul do Švédska, do Dánska, do Itálie a do Německa přes Srbsko,“ vyjmenovává.
Tímto kočovným životem sportovce se podle svých slov protloukal 22 let. „Bylo to docela pestré. Nevydělával jsem vysoké částky, o jakých lidé slýchají u Jágra a podobných hráčů, ale na živobytí to bylo,“ komentuje.
Drsné podmínky zažil třeba v juniorské lize v Kanadě, kde byl na zkoušku. „Musel jsem chodit tři kilometry v minus čtyřiceti pěšky do střediska u Calgary ve Skalistých horách. Nikdo se neptal, jak se tam dostanu, prostě v šest hodin ráno sraz a bylo to. To se bavíme o nějakém roce 1996,“ vzpomíná.
„Bylo to náročné, ale na druhou stranu, člověk si potom vážil různých věcí a rád se vracel domů,“ dodává Aleš Dvořák
Celý rozhovor s Alešem Dvořákem o jeho otci Miroslavu Dvořákovi, který byl dvojnásobným mistrem světa a hrál i v NHL, a také vlastních zkušenostech z hokejového světa si poslechněte v cyklu Jihočeši online.
Související
-
Dal jsem si knedlíky a šel jsem hrát, to dnešní mladí hokejisté nemohou, říká Václav Nedorost
V Českých Budějovicích se 16. března 1982 narodil hokejista Václav Nedorost. Ve městě pod Černou věží udělal také první sportovní krůčky. V roce 2000 byl draftovaný do NHL.
-
Od první jízdy táta tvrdil, že jsem se pro veslování narodil, vzpomíná Václav Chalupa
Veslovat se učil na rybníku Vajgar a dotáhl to až na olympijské stupně vítězů. Václav Chalupa je držitelem stříbrné medaile z her v Barceloně, ale i řady dalších trofejí.
-
Na saních se řítí rychlostí až 140 km/h. Nesmím se nechat rozhodit, říká skeletonistka Fernstädtová
Skeleton je zimní sport podobný bobování. Závodníci sjíždí dráhu na nízkých saních vleže na břiše hlavou napřed. Mezi naše nejlepší skeletonistky patří Anna Fernstädtová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.