Aby spatřil oltářní obraz vcelku, nezbyde poutníkovi nic jiného než pokleknout
V areálu Nejsvětější Trojice u Trhových Svinů stávaly až do první světové války malé lázně. Jejich konec předznamenala epidemie španělské chřipky.
Ve Vltavínu vás čeká další díl cyklu o bývalých známých a slavných, ovšem dnes už neexistujících, lázeňských centrech na jihu Čech. Už několik měsíců je postupně mapují redaktor Zdeněk Zajíček a ředitel Státního okresního archivu v Českých Budějovicích Daniel Kovář.
Z jihočeských lázeňských center si všichni asi nejvíce vybavíme Třeboň, Vráž nebo Bechyni. Ale v minulých dvou až třech staletích tady bývalo několik desítek zpravidla menších, více, či méně známých lázní a lázniček.
Pokud si chcete nabrat vodu ze studánky u Trhových Svinů, které je připisován léčivý účinek, musíte dojít až ke trojboké kapli nedaleko barokního kostela. Ovšem spatřit oltářní obraz nad pramenem, to není jen tak. Dokonce zde mají i návod na to, co musíte udělat. Prozradíme jen tolik, že poutník musí nakonec pokleknout. Více si poslechněte online.
Za dalším oltářem se pak vydáme až do Rakouska, ovšem po stopách někdejšího zemského školního inspektora, malíře, vystudovaného právníka, soukromého učitele a spisovatele Adalberta Stiftera.
Související
-
Gestapák nám řekl, že jestli nás tu ještě potká, půjdeme do plynu, vzpomíná Alena Popperová
Premiéra tohoto vydání Vltavínu připadla na dny, kdy se slaví konec druhé světové války. A my se do toho období také vrátíme.
-
Kostelík v Libníči leží v geografickém středu schwarzenberských panství, měl proto lákat procesí
Víte, že v Libníči u Českých Budějovic bývaly vyhlášené lázně? Co se tam léčilo a kdy? A jakou souvislost mají s Jánskými lázněmi v Krkonoších? To se dozvíte ve Vltavínu.
-
Lázně u pramene u Svaté Voršily si poutníci oblíbili, ale nepřála jim vrchnost
Ve Vltavínu se vypravíme ke Svaté Voršile u jihočeského Zborova, což je místo, kde před třemi staletími stály jedny, dnes už dávno zapomenuté lázně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka