Gestapák nám řekl, že jestli nás tu ještě potká, půjdeme do plynu, vzpomíná Alena Popperová

8. květen 2022

Premiéra tohoto vydání Vltavínu připadla na dny, kdy se slaví konec druhé světové války. A my se do toho období také vrátíme, konkrétně ve vzpomínkách Aleny Popperové z Českých Budějovic.

Sešli jsme se a povídali si nad fotografiemi a dalšími předměty z doby druhé světové války.

Jejího otce odvedli gestapáci začátkem října 1944 kvůli jeho židovskému původu, maminku o dva měsíce později. Bylo to smíšené manželství, takže patřili k těm, kteří byli zatčeni v Českých Budějovicích později.

„Tatínka udal konfident, že prý nosí svoji aktovku v náručí tak, aby si zakryl židovskou hvězdu a také kvůli tomu, že prý chodí mimo hranice, které měl vyhrazené v Budějovicích," vypráví Alena Popperová. Tehdy jí bylo osm let a když odvedlo Gestapo i její matku, zůstala na chodbě domu sama se svojí sestrou: „Ten gestapák, co zamknul a zapečetil náš byt nám řekl, ať si jdeme kam chceme, ale jestli nás tam ještě jednou potká, půjdeme do plynu. Vůbec jsem netušila, co tím myslí, ale bála jsem se toho, jako pekla."

Pak měly obě děti štěstí, protože mohly odejet k bratrům jejich maminky. 

„Já byla u strejdy v Praze, sestra byla v Chotěboři. Strejda byl čerstvě ženatý, vzal si velkou filmovou hvězdu Vlastu Matulovou, ale mě nejvíc chyběla maminka," přidává další vzpomínku Alena Popperová s tím, že v Praze zažila únorový nálet roku 1945 i povstání v květnu.

„Nejhorší ale bylo, když strejda jednou přivedl nějakou paní. Já jsem se jí lekla a utekla jsem. Byla to moje maminka, která se vrátila z Terezína. Já jsem ji vůbec nepoznala," dodává Alena Popperová. Tatínek nepřežil Mauthausen.

Alena Popperová patří ke generaci dětí, o kterých jsme si vyprávěli už minule, když jsme připomněli existenci dětského a mládežnického ručně psaného časopisu Klepy, který vznikal za války v Českých Budějovicích, jenže byla o něco mladší.

Ve Vltavínu vzpomíná nejen na konec války, ale také na svého manžela Bedřicha Poppera. Ten patřil k těm, kdo přežili potopení lodi Patria s transportem Židů do Palestiny roku 1940.

Ve druhé půlce Vltavínu pak projdeme místy, kudy vedly hlavní obchodní stezky v dobách, kdy ještě dávno, dávno neexistovaly České Budějovice, natož nějaké dálnice.

Spustit audio